Broker celny - czy są potrzebne usługi pośrednika

Broker celny - czy są potrzebne usługi pośrednika

Broker celny - czy są potrzebne usługi pośrednika

Przejście kontroli celnej – jest to trudny etap międzynarodowego transportu drogowego, który wymaga od firmy przewozowej maksymalnej umiejętności, dokładności i przestrzegania zasad sporządzenia dokumentacji przewozowej. Przekroczenie granicy innego państwa zawsze jest ekscytujące, zwłaszcza jeśli nie możesz osobiście kontrolować sytuacji i wszystko, co pozostaje zrobić, to czekać na wieści bezpośrednio od kierowcy.

Aby zdjąć z siebie pewną odpowiedzialność i mieć spokój za odprawę celną, można przekazać tę zakres obowiązków brokerowi – specjaliście ds. obsługi ładunku, który sam złoży niezbędne dokumenty, będzie kontrolować proces przejścia przez granicę, a także przedstawi ci szczegółowy raport z wykonanej pracy.

 Czynności te są głównie wykonywane przez logistów firmy: nocne rozmowy, wyjaśnienia szczegółów, wyjaśnienie powstałych trudności i innych problemów, które mogą negatywnie wpływać na wydajność pracowników i reputację firmy w ogóle. Praca przez pośrednika pozwoli ci w czasie rzeczywistym śledzić każdy krok swojego ładunku. Będziesz od razu poinformowany o tym, kiedy przesyłka bez problemów przejdzie granicę i uda się do miejsca docelowego. Przewozy samochodowe staną się bardziej zorganizowane i zrozumiałe dla wszystkich uczestników transakcji.

Jak i wszelkie inne usługi, praca brokera kosztuje. Nadmierna oszczędność na ważnych etapach wysyłki może spowodować bardziej znaczące wydatki, w rezultacie, można uzyskać jeszcze większy rachunek za podwójną pracę i przerobienie kluczowych dokumentów. Profesjonalny pośrednik pomoże zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas, co jest niezwykle ważne w przypadku międzynarodowego transportu chłodniczego łatwo psujących się produktów. Doświadczeni specjaliści doskonale poradzą sobie z zadaniem i pomogą ci nie naruszać terminów dostawy.

Kluczowe obowiązki brokera

Nieznajomość norm i szczegółów prawa kraju docelowego – nie zwalnia cię od odpowiedzialności. Samodzielne oclenie towarów wymaga bardzo odpowiedzialnego podejścia i znajomości terminologii celnej, aby być doświadczonym w tej dziedzinie.

Jednocześnie współpraca z niekompetentnymi specjalistami w zakresie odprawy celnej może również prowadzić do dużych strat czasu i środków, a w najgorszym wypadku i zwrotu przesyłki do sprzedawcy. Dlatego przy wyborze brokera jest bardzo ważne, aby zwrócić uwagę na jego doświadczenie i renomę wśród klientów, na ile on jest rozeznany w sprawach załatwienia formalności celnych i ubezpieczenia ładunków.

Co wchodzi w kompleks usług brokerskich?

  • Zbieranie pełnego pakietu dokumentacji celnej, wypełnianie deklaracji na import/eksport towarów;
  • Wsparcie informacyjne przewoźnika w sprawach etapów odprawy celnej i szacunkowych terminów przekroczenia ładunku przez granicę;
  • Szybkie otrzymanie i załatwienie odpowiednich certyfikatów. Dla przykładu, firma logistyczna może tym się zajmować od kilku dni do kilku tygodni;
  • Właściwe przygotowanie kosztownych towarów i ekipy przewożącej;
  • W razie potrzeby przeprowadzić akredytację podmiotów dostawy zgodnie z prawem strony przyjmującej.

Warto zauważyć, że dobry specjalista ma swoje wyjścia w organy celne i proces rejestracji będzie maksymalnie szybkim i bezproblemowym. Geografia pracy profesjonalnego brokera pozwala realizować transport wysokiej jakości na całym świecie.

Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę