Transport drobnicowy to przewóz produktów o stosunkowo niewielkim ciężarze, które samodzielnie nie są w stanie wypełnić całego pojazdu lub kontenera.
Czym jest transport drobnicowy?
Ładunek drobnicowy może być umieszczany w opakowaniach lub też może być bez opakowania. Niektóre drobne towary są umiejscawiane w klatkach, koszach, workach, skrzyniach, butlach, beczkach czy kartonach, a inne mogą być luzem. Można je podzielić m.in. na towar przewożony na paletach i bez nich. Charakterystyczną cechą ładunku drobnicowego jest przede wszystkim mała masa jednostkowa. Takie towary wymagają szczególnej troski w trakcie pakowania i przeładunku. Ładunek drobnicowy łączony jest w punktach przeładunkowych w jeden transport i zapełnia się nim w całości auto liniowe. Poszczególne elementy ładunku muszą być odpowiednio zabezpieczone i oznaczone. Dzięki temu przewoźnik może szybko zlokalizować konkretny ładunek. Transport drobnicowy wymaga zaplanowania przewozu w najdrobniejszych detalach, a podczas jego załadunku zachowania ostrożności.
Jakie są cechy transportu drobnicowego?
Cechą transportu drobnicowego jest mnogość nadawców i odbiorców przewożonych przesyłek. Nie ma też wymogu, aby początkowa jednostkowa masa towaru była duża, może on mieć także rozmaite kształty i nie ma wymagań odnośnie rodzaju stosowanych opakowań. Załadunek takich towarów wymaga specjalnych umiejętności logistycznych. Na pokładzie jednego pojazdu może znajdować się kilka różnych ładunków z różnych źródeł i zmierzających w różnych kierunkach, dlatego wszystko musi być pakowane sprawnie i w taki sposób, aby nie było problemów z rozładunkiem. Transport drobnicowy zarówno krajowy, jak i zagraniczny jest trudniejszy niż przewóz towarów masowych. Bardzo często towary są delikatne i trudne w transporcie, dlatego najlepiej transport ładunku drobnicowego powierzyć profesjonalnym firmom logistycznym. Do przewozu takiego ładunku wybierzmy nowoczesną firmę logistyczną Intrade.