Cechy i zalety kontenerowych przewozów towarowych

Cechy i zalety kontenerowych przewozów towarowych

Cechy i zalety kontenerowych przewozów towarowych

W transporcie międzynarodowym coraz częściej używają kontenery. Kontener jest specjalnym modułem transportowym wielokrotnego użytku, który wykorzystują do multimodalnych i ogólnych przewozów międzynarodowych praktycznie każdego rodzaju transportem. Jedną z głównych zalet transportu kontenerowego jest uniwersalność lub standaryzacja. Dzięki swoim jednakowym wymiarom i mocowaniom, pojemnik łatwo wykorzystuje się do dostarczania towarów i przeładunku z jednego rodzaju transportu na inny.

Gabaryty kontenera są mierzone w stopowym odpowiedniku i mają swój międzynarodowy standard ISO. Według ogólnie przyjętego systemu pomiaru TEU za standard przyjmuje się 20-stopowy kontener morski. Są one znacznie łatwiejsze do załadunku na platformy kolejowe i samochodowe naczepy. Jednak w praktyce często stosowane są większe modele z kontrolowaną temperaturą ładunku.

Rodzaje i zalety przewozów kontenerowych

Wybierając pojazd do przewozu ładunku, należy zwrócić uwagę na jego skład i wybrać optymalny wariant odpowiedni dla danej partii towaru. Kontener jest właśnie tym „opakowaniem”, które pomoże dostarczyć towar w nienaruszonym stanie. Wyróżniają następujące rodzaje przewozów kontenerowych:

  • Transport wodny;
  • Transport kolejowy;
  • Transport drogowy;
  • Lotniczy transport kontenerowy.

Jeśli dostawa odbywa się na dużą odległość, to ważne będzie korzystać z kombinowanych przewozów kontenerowych. Na przykład, najpierw koleją, a następnie samochodem „do drzwi”. W przypadku konieczności szybkiej wysyłki towaru lepiej skorzystać z usług linii lotniczych.

Wśród głównych zalet kontenerowej dostawy warto zaznaczyć:

  • Kontener zabezpiecza towar przed agresywnymi czynnikami zewnętrznymi i uszkodzeniami mechanicznymi;
  • Kontenerowy ładunek podlega obowiązkowi nałożenia zamknięć, dlatego możesz być spokojny o bezpieczeństwo każdego towaru, w tym kosztownych towarów i wartości materialnych;
  • Dzięki swojej uniwersalności, kontener opłaca się stosować we wszystkich rodzajach transportu. Logiście jest łatwiej zapłanować bardziej optymalną i finansowo korzystną trasę dla kontenerowego przewozu towarów w porównaniu z innymi rodzajami dostawy. Minimum ryzyka – maksymalnie pozytywne wyniki;
  • Wysoka niezawodność i bezpieczeństwo ładunku jest zapewniona dzięki nowoczesnym czujnikom kontroli nad ruchem ładunku, wszelkimi odchyleniami od normy wewnętrznego mikroklimatu kontenera lub jego deformacją. Poza tym, nawet ładunki ponadgabarytowe w kontenerze będą dobrze umieszczone i dostarczone bez uszkodzeń;
  • Przy przewozach kontenerowych towarów praktycznie są wykluczone przypadki długich przestojów towarów i sytuacje nadzwyczajne, ponieważ procedura dostawy jest wyraźnie zaplanowana i uregulowana przepisami dostawy.

Jedyną wadą jest konieczność zwrotu pustego kontenera. Będzie to wymagało dodatkowych kosztów i sporządzenia dokumentacji celnej, ale nadal korzyść przewozów kontenerowych jest jawna i bezwarunkowa.

Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę