Cechy przewozu towarów w lecie

Cechy przewozu towarów w lecie

Cechy przewozu towarów w lecie

Lato jest uważane za jeden z najlepszych okresów w roku dla dokonania dostawy towarów: drogi w miastach prawie są wolne od samochodów, ludzie odchodzą na urlop i wyjeżdżają na działki lub zagraniczne kurorty. Dla samochodów powstają doskonałe warunki dla sprawnego przejazdu po drogach. Oprócz wolnych autostrad obniża się możliwość wystąpienia sytuacji awaryjnych – w przeciwieństwie do zimy, kiedy na drogach gołoledź, a warunki pogodowe w każdy możliwy sposób odwracają uwagę kierowcy od drogi. Pomimo wielu korzystnych warunków dla transportu w lecie, firmy transportowe nie chętnie obniżają taryfy za usługi w ciepłym okresie.

Przedsiębiorstwa, które chcą korzystać z usług transportu krajowego lub międzynarodowego, muszą znaleźć odpowiedź na szereg pytań:

  • gdzie znaleźć przewoźnika z optymalnymi cenami;
  • jak zapewnić bezpieczeństwo ładunku podczas jazdy na długich trasach;
  • jakie produkty można przewozić w lecie.

Problemy transportu w lecie

W okresie letnim zapotrzebowanie na przewozy towarów jest wyższe niż zimą, jednak nie wszystcy wolne specjaliści starają się znaleźć pracę w tym czasie – nie każdy jest gotowy do pracy w upale. Niuanse transportu latem biorą pod uwagę zarówno firmy transportowe, jak i działy kadr, które muszą szukać pracowników "z zapasem". Przy dużej rotacji pracowników strumienie towarów do przewozu nie zmniejszają się, co stwarza dodatkowe problemy.

Wysoka temperatura powietrza jest głównym czynnikiem negatywnie wpływającym na jakość przewozów w okresie letnim. Z powodu wysokiej temperatury może ulec uszkodzeniu układ klimatyzacji w samochodach, co prowadzi do uszkodzenia przewożonego towaru, zwłaszcza łatwo psującego się. Pojawiają się problemy z pojazdami, zajętymi w przewozach drogowych – stają się coraz częstsze przypadki remontu w warsztatach, co wiąże się z dodatkowymi kosztami dla firm-przewoźników. Swoją rolę może odegrać czynnik ludzki – silny upał powoduje dolegliwości nawet u zdrowych ludzi.

Poprawnie zareagować na sytuację i przestrzegać harmonogram przewozów pozwalają: regularny przegląd techniczny samochodów ciężarowych, wstępna diagnostyka i naprawa klimatyzacji, regularne badania lekarskie załogi kierowców.

Jednym z czynników działania siły wyższej, naruszającym warunki dostawy towarów w lecie, są prowadzone roboty drogowe. Zazwyczaj w okresie letnim planowany jest główny zakres robót drogowych, które muszą być uwzględnione przez specjalistów z firm logistycznych podczas opracowania trasy. Pozwoli to wyeliminować przestoje pojazdów, skorygować trasę z minimalnymi stratami czasu.

Jak transportować produkty w upał

Aby zaoszczędzić miejsce i pieniądze podczas dostawy małych ilości towarów, firmy transportowe często korzystają z samochodów ze skrzynią i przyczepą. To optymalny wybór do transportu różnych materiałów, jednak nie nadają się one do transportu w upale produktów spożywczych, wymagających utrzymania stałej temperatury. Szczególne trudności występują z dostawą następujących produktów:

  • mięso-warzywne konserwy z temperaturą przechowywania do +25oC;
  • wyroby cukiernicze i czekoladowe, topniące się od promieni słonecznych i wymagające zaciemnienia;
  • owoce i warzywa, które stają się bardziej miękkie na słońcu, dlatego wymagają pakowania w kartony lub skrzynki;
  • rośliny w doniczkach nie tolerują szybkiej jazdy;
  • środki chemii gospodarczej, leki – produkty z tej grupy powinny być przewożone tylko w określonej temperaturze.

Transport w samochodach chłodniach pozwala na spełnienie warunków temperaturowych.

Korzystne przewozy latem

W razie potrzeby zamówienia transportu chłodniczego w lecie warto starannie wybierać firmę-wykonawcę. Duże firmy zajmujące się transportem towarowm, dysponują imponującą flotą pojazdów, obsadą kierowców i spedytorów. Doświadczeni specjaliści nie tolerują opóźnień w drodze z powodu warunków atmosferycznych i dostarczą na czas łatwo psujący się towar.

Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę
ustawienia ciasteczek