Cechy transportu delikatnych towarów

Cechy transportu delikatnych towarów

Cechy transportu delikatnych towarów

Transport delikatnych towarów, które mogą zostać uszkodzone podczas transportu, odbywa się według specjalnej technologii. Główna różnica polega na funkcji opakowania produktów, które są umieszczane w skrzynię samochodu ciężarowego. Jeśli w opakowaniu stosować specjalne materiały amortyzujące i przestrzegać technologię załadunku, szansa dowieźć bezpiecznie  kruche rzeczy wynosi 100%.

Rodzaje kruchych towarów

Do kategorii kruchych należą takie rodzaje towarów:

  • sprzęt agd i artykuły elektryczne;
  • ceramiczne i szklane naczynia;
  • antykwariat;
  • instrumenty muzyczne;
  • akcesoria do dekoracji pomieszczeń, wykonane z ceramiki i innych tłucących się materiałów.

Pomimo faktu, że wszystkie wymienione artykuły należą do kategorii delikatnych towarów, każda z grup jest pakowana i transportowana na różne sposoby w zależności od charakterystyki produktu i zagrożenia rozbijania podczas transportu.

Na przykład, jeśli jest przewożony telewizor lcd, należy go koniecznie pakować w tekturowe pudło z wstawkami z pianki na całym obwodzie. Wyroby ceramiczne są umieszczane na paletach, które są mocowane w skrzyni ciężarówki.

Do przewozu innych delikatnych przedmiotów wykorzystują różne technologie, w zależności od wymiarów, wagi i innych parametrów.

Rodzaje opakowań dla różnych kategorii kruchych towarów

Najbardziej popularne opakowania do transportu delikatnych produktów:

  1. Skrzynie z drewna lub tworzyw sztucznych, z komórkami. W ten sposób są transportowane urządzenia oświetleniowe, artykuły sanitarne, naczynia, kosztowne towary.

Każdy produkt dodatkowo jest zapakowywany w folię z bąbelkami powietrza lub papier. Dla każdego produktu przydzielono odrębną komórkę. W razie potrzeby stosuje się dodatkowe opakowanie, chroniące przed wilgocią. Mocowanie palet w karoserii odbywa się za pomocą taśmy stalowej.

  1. Ramy z drewna. Stosuje się w tym przypadku, jeśli będzie przewóz płaskich przedmiotów, na przykład tafli szkła lub luster. Między arkuszami materiału są wstawiane dodatkowe amortyzujące wkładki i usztywnienia. Cały pakiet jest owijanypakowany taśmą stalową, co eliminuje powstawanie drgań. Ponadto, na opakowaniu nakładany jest znak, który informuje o kruchości produktów.
  2. Pudła tekturowe. W nich przewożą sprzęt agd i elektroniczny. Artykuły umieszczane są w pudełku w taki sposób, aby po bokach pozostało wolne miejsce, które następnie jest wypełniane materiałem pochłaniającym wstrząsy. W niektórych przypadkach konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie przed ładunkami elektrostatycznymi. W tym celu stosuje się specjalne folie polimerowe z właściwościami antystatycznymi. Niektóre rodzaje wyrobów elektronicznych w pudełkach tekturowych dodatkowo umieszczane są w drewniane skrzynie, zabezpieczone przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.

Dodatkowe sposoby zabezpieczania towarów

W trakcie transportu istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia ładunku z powodu przesunięcia w tył ciężarówki. Taka sytuacja występuje w przypadku, gdy naruszono zasady układania i mocowania ładunków lub gdy są przewożone ładunki drobnicowe.

Aby uniknąć przesunięcia są używane spinające pasy. Są one wyrabiane z syntetycznych włókien polimerowych. Ponadto, możliwe jest zastosowanie metalowych łańcuchów i śrub. Nadwozia pojazdów ciężarowych mają specjalne elementy, do których mocuje się taśmy spinające. Znajdują się one na ścianach i podłodze samochodu.

Jeśli stosowanie taśm spinających jest niemożliwe, ładunek jest umieszczany możliwie szczelnie, aby uniknąć przesunięcia. Do amortyzacji mogą być używane styropianowe wkładki. W dolnej części nadwozia są umieszane ciężkie przedmioty, w górnej – lekkie.

Firma, która wykonuje przewozy samochodowe, udostępnia dla transportu odpowiednio wyposażone samochody. Aby uniknąć strat w przypadku uszkodzenia delikatnych ładunków, towary są ubezpieczane.

Usługi w zakresie transportu

Aby uniknąć uszkodzenia delikatnej przesyłki podczas transportu, zaleca się korzystać z usług solidnych firm transportowych, które mają niezbędne doświadczenie i specjalistyczne pojazdy.

Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę