Cechy transportu drogowego cennych ładunków

Cechy transportu drogowego cennych ładunków

Cechy transportu drogowego cennych ładunków

Cenny ładunek jest czymś, co ma wysokie koszty lub jest bardzo kruchy. Oprócz klejnotów, eksponatów muzealnych i papierów oficjalnych, do tej kategorii można zaliczyć także egzemplarze egzotyczne: rzadkie zwierzęta i rośliny. Transport towarów z tej kategorii wymaga przestrzegania ścisłych reguł i zastosowania specjalnych środków bezpieczeństwa w celu ochrony ładunku przed kradzieżą i uszkodzeniami.

Co jeszcze zaliczane do cennych ładunków  zgodnie z regulaminem międzynarodowym?

 • Monety z metali szlachetnych,
 • Kamienie szlachetne (w tym rubiny, diamenty, szmaragdy, perły itp),
 • Markowe Zegarki,
 • Banknoty pieniężne lub karty płatnicze,
 • Naturalne futra,
 • Dzieła sztuki (rzeźby, obrazy, panele, obiekty artystyczne itp.),
 • Relikwia,
 • Ceramika, porcelana, kryształ,
 • Lustra i żyrandole,
 • Ważne dokumenty i sejfy,
 • Produkty przemysłu chemicznego,
 • Sprzęt medyczny,

Przygotowanie

Jeśli na przykład transportujesz naczynia, musisz chronić je przed wibracjami, a książki przed wilgocią. Rozwiązuje się ten problem za pomocą szczelnego opakowania z papieru, tektury, folii bąbelkowej. Najlepiej byłoby, gdyby przybrało one kształt przedmiotu i zapewniło w ten sposób równomierne ciśnienie i brak "powietrza". Integralność opakowania warto sprawdzać podczas ruchu. Sam produkt powinien być bezpiecznie zamocowany za pomocą podkładek, pasków, folii stretch i ściągaczy, aby zapobiec spontanicznemu przemieszczeniu w skrzyni podczas podróży. W tym celu dobrze nadaje się styropian. Ważne jest, aby w firmie logistycznej  rozumieli, że mocowanie np. roślin nie może być analogicznym jak w przypadku maszyn. Wszystko jest bardzo indywidualne.

Jeśli chodzi o załadunek i rozładunek, powinni to robić tylko doświadczeni pracownicy lub ci, którzy mają wiedzę na temat odpowiedzialności. Etykiety ostrzegawcze "uważaj","nie rzucaj” lub „nie przesuwaj " również działają dobrze. Cenny ładunek jest obowiązkowo pieczętowany i oznaczany w miejscu ich wyjazdu, aby potwierdzić fakt ich nietykalności podczas podróży. Ponadto lepiej jest natychmiast ubezpieczyć taki produkt  przed utratą, kradzieżą i uszkodzeniem, aby chronić się przed ryzykiem i nie ponosić strat.

Jak wybrać transport

Często jest to pojazd specjalny, w którym znajduje się nie tylko kierowca, ale także ochrona (czasem nawet uzbrojona), a także satelitarny system śledzenia. Ten, kto prowadzi samochód, musi być w kontakcie z dyspozytorem – aby w przypadku wymuszonych okoliczności szybko i skutecznie zareagować na nie. Czasami potrzebny jest samochód pancerny. Każda rzetelna firma transportowa powinna zadbać o to, aby omówić z klientem wszystkie szczegóły z góry: zwłaszcza trasę z wszystkimi niezbędnymi przystankami na nocleg, odpoczynek i posiłek. Niektóre firmy przewozowe specjalizują się tylko w transporcie drogich lub delikatnych towarów  zazwyczaj mają do tego przeznaczone tabory i spedytorów w stanie, którzy mogą wykonywać funkcję ochroniarza.

 
 
 
 
Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę