Certyfikacja towarów - dlaczego potrzebna jest procedura?

Certyfikacja towarów - dlaczego potrzebna jest procedura?

Certyfikacja towarów - dlaczego potrzebna jest procedura?

Każdy ładunek przewożony za granicę, musi być zgodny z zasadami międzynarodowego transportu i przepisami tego państwa, do którego odbywa się eksport. Potwierdzeniem jakości i legalności produktów jest odpowiedni certyfikat. Aby kompetentnie załatwić go na każdą kategorię towarów, należy orientować się w przepisach i niuansach dotyczących przewozu ładunków za granicę.

Rodzaje certyfikatów

Certyfikat na ładunek – jest to dokument na produkt, który potwierdza jego jakość. Podczas odprawy celnej każdy przewoźnik ma obowiązek okazać wszystkie certyfikaty. Ich liczba i rodzaj zależą od klasyfikacji towarów i ich podstawowych cech. Wyróżniają następujące rodzaje certyfikatów:

  • Certyfikat na pochodzenie towaru;
  • Certyfikat na zgodność z Regulaminem produkcji;
  • Świadectwo weterynaryjne na przewóz zwierząt;
  • Świadectwo fitosanitarne na przewóz przedstawicieli świata fauny;
  • Atest higieniczny lub adnotacja sanitarno-epidemiologicznej służby;
  • Certyfikat pożarowy;
  • Certyfikat na przewóz towarów niebezpiecznych itp.

W sumie, dla każdego rodzaju produktów jest swój certyfikat. Bez tego dokumentu pracownicy służby celnej nie mają prawa wydać zezwolenie na przekroczenie granicy z towarem, a w niektórych przypadkach mogą towar aresztować i zatrzymać na granicy, aż do całkowitego wyjaśnienia okoliczności.

Oprócz informacji na temat bezpieczeństwa produktów, certyfikaty zawierają informacje o kraju pochodzenia, które są niezbędne do kontroli wraz z deklaracją celną. Certyfikat pozwala na korzystanie z preferencji taryfowych – możliwości nie płacić cła za towary importowane do innego państwa, co dla wielu firm transportowych jest istotną zaletą. Jeśli odpowiedniego dokumentu nie ma, to opłaty celne zwiększają się kilkakrotnie. Certyfikacja towarów jest warunkiem obowiązkowym wywozu towarów, zwłaszcza, jeśli chodzi o jego następną sprzedażę.

Komu powierzyć certyfikowanie ładunku?

Zajmować się załatwieniem certyfikatów na towar samodzielnie jest dość trudne, a w większości przypadków i nie ma sensu. Aby ze strony organów kontroli nie było zastrzeżeń dotyczących poprawności sporządzenia dokumentów, warto zwrócić się do specjalistów w tej dziedzinie, którzy dobrze znają terminologię i zajmują się ubezpieczenie ładunków i inne manipulacje, a także dobrze znają prawo kraju odbiorców towaru.

Aby uzyskać jeden certyfikat trzeba zebrać pokaźny pakiet dokumentów, pochodzić po wielu instancjach i poświęcić mnóstwo czasu i sił stronie prawnej. Oprócz tego, wiele kategorii produktów, na przykład, drogie towary wymagają sporządzenia dodatkowej dokumentacji związanej z pozwoleniem na wywóz wartości, a także zoorganizowania eskortu w celu ochrony ładunku.

Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę