Co musisz wiedzieć o transporcie lotniczym

Co musisz wiedzieć o transporcie lotniczym

Co musisz wiedzieć o transporcie lotniczym

     Transport towarowy, jako rodzaj szybkiej dostawy ładunku, cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Jakość dostawy, wielkość partii i czas realizacji zamówienia w większym stopniu zależą nie tyle od firmy transportowej, co od rodzaju transportu przewożącego.

     Transport lotniczy jest jednym z najdroższych sposobów przewozu towarów, który jest przeznaczony do realizacji pilnych zamówień międzynarodowych, obrotu handlowego między krajami, które nie mają innych dróg komunikacyjnych, a także do przewozu drogich towarów wymagających szczególnych warunków dostawy i bezpieczeństwa. Takie przewozy podlegają międzynarodowym konwencjom Warszawskiej i Montrealskiej. Do obowiązkowej rejestracji ładunku potrzebny jest specjalny list przewozowy AWB, który gwarantuje jakość i legalność towaru.

Co jest wliczone w cenę frachtu lotniczego?

  • Kwota dostawy na lotnisko;
  • Przejście systemu bezpieczeństwa na lotnisku;
  • Opłaty terminalowe i inne koszty na lotnisku strony wysyłającej, w tym odsetki dla agenta transportowego;
  • Usługi odprawy celnej;
  • Sporządzenie lotniczego listu przewozowego;
  • Koszty transportu i paliwa.

     A następnie wszystkie takie wydatki tylko w odwrotnej kolejności należy zapłacić za pracę agenta i pracowników lotniska strony przyjmującej: opłaty, prowizja dla pośrednika i dostawa towaru z lotniska do drzwi klienta. Aby nie być zdezorientowanym w całej różnorodności elementów, które są zawarte w kosztach transportu, są one łączone w duże grupy, na czele jednej z których jest transport lotniczy – łączna kwota za ciężar ładunku, plus wszelkiego rodzaju opłaty. Jeśli ładunek jest ponadgabarytowy lub ciężki, obliczenie kosztów odbywa się za pomocą dodatkowych parametrów.

Szczegóły transportu lotniczego

     Ogólnie rzecz biorąc, koszt całego transportu zależy w dużej mierze od polityki cenowej lotniska i ruchu linii. Agenci transportowi, którzy pośredniczą między Klientem a lotniskiem, mogą zaoferować ci pewne zniżki od linii lotniczych. Łączna kwota rabatu i stawki przewoźnika dla każdego brokera mogą być indywidualne, więc cena stale się zmienia.

     Wysokość pozostałych kosztów transportu, w tym ubezpieczenia ładunku i zapewnienia jego bezpieczeństwa, odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu cen całej dostawy. Czasami łączna kwota powiązanych usług może przekroczyć koszt samej dostawy, szczególnie w przypadku małych partii towarów. W takich przypadkach dostawa jest nieopłacalna i lepiej jest pomyśleć o innych sposobach wysyłki.

     Innym ważnym niuansem są granice odpowiedzialności linii lotniczych wobec Klienta. Po pierwsze, terminy dostawy - wiele lotów odbywa się z jednym lub więcej transferów, więc uzgodnione z klientem terminy mogą nie być takie same z powodu zatłoczenia linii, złych warunków pogodowych i innych czynników. Za takie sytuacje siły wyższej, zgodnie z międzynarodową konwencją, linie lotnicze nie ponoszą odpowiedzialności.

     Po drugie, bezpieczeństwo i stan nienaruszony ładunku musi zapewnić sam nadawca. Jeśli geografia dostawy zakłada długi lot, a ładunek jest szczególnie cenny, warto zawrzeć z linią lotniczą dodatkową umowę, która będzie gwarantem jakości i bezpieczeństwa transportu.

Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę