CZY KAŻDY TOWAR NADAJE SIĘ DO SPEDYCJI DROGĄ LĄDOWĄ?

Jakie towary nadają się do transportu drogą lądową?
CZY KAŻDY TOWAR NADAJE SIĘ DO SPEDYCJI DROGĄ LĄDOWĄ?

CZY KAŻDY TOWAR NADAJE SIĘ DO SPEDYCJI DROGĄ LĄDOWĄ?

Nie bez powodu zdecydowana większość transportu odbywa się drogą lądową. Posiada ona szereg zalet, które wpływają na to, które towary można, a które wręcz powinno się przemieszczać lądem. Przyjrzyjmy się zaletom spedycji drogowej i porównajmy ją ze spedycją morską i lotniczą.

Spedycja drogą lądową

  • Rozwinięta infrastruktura

Aby dostarczyć towar niezbędna jest infrastruktura umożliwiająca transport oraz załadunek i rozładunek. Duża mobilność to jedna z największych zalet transportu drogowego, ponieważ infrastruktura drogowa jest tak bardzo rozbudowana, że obejmuje praktycznie wszystkie miejscowości. Ma to szczególne znaczenie przy transporcie towarów które chcemy dostarczyć bezpośrednio do odbiorcy, np. materiałów budowlanych czy towarów codziennego użytku.

  • Krótki czas dostawy

Zorganizowanie transportu od załadunku do dostarczenia może zająć tylko kilka godzin. Nie wymaga także przeładunków. Tę zaletę można wykorzystać do transportu towarów szybko psujących się i z krótkim terminem przydatności do spożycia.

  • Niskie koszty

Spedycja drogą lądową jest zdecydowanie tańszą opcją w porównaniu do spedycji morskiej i lądowej. Głównymi kosztami są opłaty związane z użytkowaniem pojazdów oraz zakup paliwa.

Spedycja drogą lądową jest najlepszym rozwiązaniem przy transporcie dość małych ilości towarów (ograniczona ładowność ciężarówek), na niewielkie odległości i dla towarów szybko psujących się. Przy transporcie towarów o bardzo dużych gabarytach lub transporcie międzykontynentalnym należy rozważyć spedycję morską lub lotniczą.

Spedycja morska

Jest głównym rozwiązaniem wykorzystywanym przy transporcie międzykontynentalnym. Jest najwolniejszą, ale najtańszą w przeliczeniu na dystans i transportowaną masę metodą. Jej inną wadą jest ograniczenie do portów morskich.

Spedycja lotnicza

To zdecydowanie najlepszy sposób w transporcie międzykontynentalnym w sytuacjach, gdy szybkie dotarcie na miejsce jest priorytetem. Jest jednak o rzędy wielkości droższa od innych metod.

Podsumowując, drogą lądową można transportować praktycznie każdy towar, natomiast pod uwagę należy wziąć odległość i czas na przewóz. Warto pamiętać, że transport lądowy dobrze uzupełnia inne formy spedycji. Samochody mogą dotrzeć tam, gdzie nie ma infrastruktury morskiej lub lotniczej.

Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę