Dokumentacja wymagana przy międzynarodowej spedycji towarów

Jakie dokumenty są wymagane przy międzynarodowej spedycji?
Dokumentacja wymagana przy międzynarodowej spedycji towarów

Dokumentacja wymagana przy międzynarodowej spedycji towarów

Międzynarodowa spedycja towarów wiążę się nie tylko z koniecznością stosowanie się do pewnych zasad, ale też z obowiązkiem dopełnienia formalności. Transport ładunków za granicę musi przebiegać z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i wymaga skompletowania wielu dokumentów. Z poniższego wpisu dowiesz się, jakie dokumenty są wymagane przy międzynarodowej spedycji towarów. Zapraszamy do lektury.

Jakie dokumenty są niezbędne przy międzynarodowym przewozie towarów?

Przewóz towarów za granicę musi być wykonywany legalnie i bezpiecznie, dlatego też wymaga skompletowania dokumentacji transportowej. Pierwszym obowiązkowym dokumentem jest zlecenie spedycyjne, na podstawie którego spedytor może wykonywać usługi. W zleceniu muszą zostać zawarte informacje o rodzaju i ilości transportowanych towarów, a także o zakresie zleconej usługi. Kolejne obowiązkowe dokumenty to instrukcja wysyłkowa oraz wzór specyfikacji towarowej, które są konieczne do wykonania odprawy towaru. Równie ważnym dokumentem jest międzynarodowy list przewozowy, który określa warunki przewozu. Znajdują się w nim szczegółowe informacje o terminie i miejscu dostawy, koszty i instrukcje oraz dane nadawcy i przewoźnika.

Jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca podczas transportu?

Spedytor podczas przewozu towarów musi mieć przy sobie dokumenty, które upoważniają go do wykonywania pracy i do kierowania pojazdem. Obowiązkowe jest prawo jazdy, dowód rejestracyjny, wypis z licencji w ruchu międzynarodowym oraz karta kierowcy. Warto też wspomnieć o tym, że kierowca powinien mieć przy sobie karnet TIR, dzięki któremu możliwy jest przewóz samochodowy bez odbywania kontroli celnej we wszystkich krajach znajdujących się na trasie przejazdu.

Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę