Czym jest transport drobnicowy i jakie są zasady jego przewozu?

Jaka jest definicja i zasady przewozu drobnicowego?
Czym jest transport drobnicowy i jakie są zasady jego przewozu?

Czym jest transport drobnicowy i jakie są zasady jego przewozu?

Drobnica – pojęcie określające ogół towarów przeznaczonych do transportu, w postaci niewielkich pakunków. Do tego rodzaju towarów należą małe artykuły w opakowaniach lub luzem. Zazwyczaj są to kosztowne towary, które mogą zostać uszkodzone podczas transportu. Aby nie czekać na odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej, która zajmuje się ubezpieczeniem ładunków, należy zadbać o bezpieczeństwo w czasie pakowania i załadunku.

Pojęcie towary drobnicowe

Do kategorii towarów drobnicowych zaliczamy wartości towarowo-materialne:

 • produkty hutnicze;
 • pojazdy z silnikami i bez;
 • żełbetowe wyroby dla budownictwa;
 • towar jednostkowy;
 • towary o dużej masie;
 • wyroby drewniane;
 • materiały pochodzenia naturalnego;
 • towar w workach, koszach, beczkach itp.

Towary drobnicowe są klasyfikowane według wielkości. Istnieją standardowe, długie i ponadgabarytowe wyroby. Ponadto, ich dzielą wagowo. W firmach transportowych są przewożone ładunki do 5 ton, do czego używane są lekkie i średnie ciężarówki, i ponad 5 ton, do czego potrzebne są potężne ciągniki siodłowe.

Rodzaje opakowań dla towarów drobnicowych

Pojemniki do pakowania przewożonych wartości towarowo-materialn są dobierane z uwzględnieniem cech samego ładunku i wymagań prawnych. Na przykład, specjalne opakowanie potrzebne jest dla przewozu towarów niebezpiecznych. A w przypadku transportu poza granice kraju opakowanie musi spełniać wymagania przepisów celnych podczas odprawy celnej.

Najczęściej wykorzystywane rodzaje opakowań:

 • kontenery;
 • beczki lub skrzynie;
 • bele lub big-bagi.

Optymalnym rozwiązaniem są kontenery, które zapewniają wszechstronność transportu. Są one zgodne z platformami ładunkowymi statków, wagonów kolejowych i samochodowych, przyczep, łatwo je ładować i rozładowywać. Wymiary kontenerów są zgodne z wymaganiami GOST i międzynarodowymi standardami, co rozszerza geografię dostawy.

Kontenery mogą być wyposażone w dodatkowe urządzenia, które monitorują mikroklimat wewnątrz i informują właściciela o lokalizacji jego ładunku w danym momencie czasu.

Ogólne zasady transportu towarów drobnicowych

Transport towarów tej kategorii może odbywać się dowolnym środkiem transportu. Jednak należy przy tym wziąć pod uwagę odległość i koszty transportu. Możliwe są takie opcje:

 • Transport lotniczy – najbardziej kosztowny transport, z którego korzystają tylko w przypadku pilnego transportu wartości towarowo-materialne z punktu A do punktu B. Należy pamiętać, że nie wszystkie rodzaje ładunków można przewieźć za pomocą samolotu.
 • Wodny transportu – transport ładunków na statku jest ekonomicznie opłacalny tylko przy transporcie dużej ilości wartości towarowo-materialnych na duże odległości. Biorąc pod uwagę cechy logistyki morskiej ten rodzaj transportu jest najwolniejszy.
 • Transport kolejowy – przewóz tą drogą odbywa się na dalekie odległości. Należy wziąć pod uwagę wymagania firmy kolejowej i cechy organizacji przewozów. Czasami na transport potrzeba więcej czasu, niż potrzebuje klient.

Najbardziej uniwersalny sposób przewozu towarów drobnicowych w kontenerach lub w innym opakowaniu – to korzystanie z samochodów ciężarowych. W tym przypadku, można korzystać z maksymalnej swobody i zwrotności, można korzystać z wielu tras, różnych środków transportu, itp. Ponadto, w ciągu całego czasu transportu kierowca kontroluje bezpieczeństwo wartości towarowo-materialnych.

Przewóz ładunków transportem drogowym jest w pełni bezpieczny, ponieważ towar jest ubezpieczony i właściciel otrzymuje pełny zwrot pieniędzy w przypadku jego uszkodzenia lub zaginięcia. Jednak dla zwiększenia bezpieczeństwa należy korzystać z usług sprawdzonych firm transportowych.

 

Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę