Warunki transportu artykułów spożywczych są uregulowane przez Umowę o międzynarodowych przewozach szybko psujących się artykułów żywnościowych i o specjalnych środkach transportu przeznaczonych do tych przewozów. Przestrzeganie wytycznych zawartych w Umowie gwarantuje zachowanie odpowiednią jakość artykułów spożywczych.
Towary uznawane za szybko psujące się
Zgodnie z Umową ATP są to:
- ryby,
- mięso,
- owoce,
- warzywa,
- produkty mrożone.
Warunki przewozu towaru szybko psującego się:
- Niezbędna dokumentacja
Ustawa o transporcie drogowym nakłada na kierowcę obowiązek posiadania świadectwa zgodności środka transportu wymaganego zgodnie z umową o ATP. Dokumenty te należy okazać na każde żądanie służb kontrolnych, ich brak wiąże się z nałożeniem kary 8000 zł. Certyfikaty urządzeń wystawiają Laboratorium Badawcze Wydziału Maszyn Roboczych i Transportu Politechniki Poznańskiej oraz Centralny Ośrodek Chłodnictwa w Krakowie. Kontrolę należy przeprowadzić przed oddaniem środka transportu do użytku, okresowo co najmniej raz na 6 lat i za każdym razem na żądanie władz. Na pojeździe powinna zostać umieszczona tabliczka znamionowa lub nalepka ATC. Kierowca musi posiadać aktualną książeczkę zdrowia, potwierdzającą brak przeciwwskazań do kontaktu z żywnością.
- Środki transportu i ich wyposażenie
Samochody muszą mieć konstrukcję zaprojektowaną tak, by chronić towar przed zanieczyszczeniami. Produkty spożywcze należy przewozić w szczelnych opakowaniach i odpowiednich pojemnikach, przydatne są skrzynie i palety wykonane z drewna lub plastiku. Wymagane są izotermiczne środki transportu, lodownie, chłodnie lub urządzenia grzewcze. Wszystkie muszą być regularnie czyszczone i dezynfekowane.
- Warunki panujące wewnątrz kontenerów i transporterów
Należy zapewnić odpowiednią temperaturę dla przewożonych produktów. Wymagane są urządzenia utrzymujące i monitorujące temperaturę. Wilgotność dla większości owoców i warzyw powinna wahać się między 90 a 95%, by zapobiec więdnięciu (za niska wilgotność), pleśnieniu i kiełkowaniu (za wysoka wilgotność).
Spełnienie wyżej przedstawionych norm prawnych pozwala na zachowanie bezpieczeństwa żywności i zminimalizowanie ryzyka szybkiego zepsucia się towarów.