Niektóre produkty muszą być przewożone w specjalnie przystosowanych pojazdach, które pozwalają utrzymać optymalną temperaturę. Ważne jest, aby przewóz chłodniczy odbywał się w kontrolowanych warunkach termicznych. Na czym polega transport chłodniczy? Jaki produkty muszą być przewożone w kontrolowanej temperaturze? Sprawdź odpowiedzi poniżej.
Jak wygląda transport chłodniczy?
Transport chłodniczy to rodzaj logistyki przewozowej, który polega na przewożeniu towarów w odpowiednich warunkach termicznych. Dzięki temu pewne towary mogą zachować świeżość i cenne właściwości. Do transportu chłodniczego konieczne jest wykorzystanie specjalnych pojazdów, które są wyposażone w agregaty chłodnicze. Wówczas możliwe jest utrzymanie pożądanej temperatury podczas transportu. Pojazdy chłodnicze muszą być też regularnie poddawane kontrolom i inspekcjom w celu dopuszczenia do transportu towarów. Ponadto muszą spełniać wszelkie wymogi sanitarne niezbędne do przechowywania i przewożenia produktów spożywczych.
Jakie produkty wymagają przewozu w temperaturze kontrolowanej?
Transport chłodniczy pozwala na bezpieczne przewożenie produktów, które mają krótki termin przydatności lub zmieniają skład chemiczny. Przewóz towarów w kontrolowanych warunkach termicznych najczęściej obejmuje produkty, takie jak:
- owoce i warzywa,
- nabiał,
- wyroby cukiernicze,
- alkohol i napoje bezalkoholowe,
- produkty pochodzenia zwierzęcego,
- cięte kwiaty,
- sadzonki,
- kosmetyki.
Co więcej, transport chłodniczy jest też konieczny w przypadku leków i artykułów medycznych. Leki są najczęściej przewożone w różnych zakresach temperatur od 2 do 25 stopni Celsjusza. Ważne jest, aby temperaturę dopasować do rodzaju przewożonego artykułu, co sprawi, że będzie on zabezpieczony przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.