JAK WYGLĄDA TRANSPORT DROGOWY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH?

Jak przebiega transport drogowy materiałów budowlanych?
JAK WYGLĄDA TRANSPORT DROGOWY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH?

JAK WYGLĄDA TRANSPORT DROGOWY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH?

Transport drogowy materiałów budowlanych wiąże się z dużą odpowiedzialnością przewoźnika. Jeśli towar, który mamy do przetransportowania nie wymaga pokonania dużej odległości, to ten rodzaj transportu jest idealny ze względu na brak przeładunków i minimalne ryzyko nieterminowej dostawy. Jakie są zatem najważniejsze kwestie w transporcie materiałów budowlanych?

Zorganizowanie transportu

Materiały budowlane dzielimy na dwa rodzaje: materiały masowe i materiały drobnicowe. Rodzaj transportu zależy od typu przewożonych materiału, ilości, masy i objętości. Uwzględnia się:

  • rodzaj opakowania,
  • odległość, na którą będzie dostarczany ładunek,
  • warunki panujące na drogach,
  • miejsca i sposoby załadunku oraz wyładunku.

Transport drogowy samochodowy jest najbardziej opłacalny przy odległościach do 80 km. Jego zaletą jest łatwość manewrowania oraz możliwość dostarczenia towarów do składu lub wyznaczonego miejsca na budowie.

Środki transportu

W transporcie materiałów budowlanych najczęściej wykorzystywane są:

  • Samochody ciężarowe: ciężarówki, ciężarówki z przyczepą, ciężarówki z naczepą, samochody skrzyniowe, platformy niskopodwoziowe.
  • Wywrotki samochodowe: samochody wywrotki, naczepy wywrotki, przyczepy wywrotki. Wywrotki są idealne do transportu materiałów sypkich.
  • Ciągniki: kołowe na pneumatykach samochodowych, kołowe na poszerzonych oponach oraz gąsienicowe.

Bezpieczeństwo ruchu drogowego i ładunku

Zadaniem załadowcy i kierowcy jest odpowiednie zamocowanie przewożonych towarów. Istotny  jest kształt części ładunkowej i wyposażenie naczep. Do zabezpieczania wykorzystuje się m.in. burty, kłonice przednie, boczne i skośne, pozwalające na przewożenie przedmiotów płaskich oraz przestrzennych. Ważne jest zabezpieczenie towarów przed przemieszczaniem się zarówno wzdłuż, jak i w poprzek osi pojazdu. W naczepach można używać łatwo montowanych i demontowanych ścian bocznych. Koniecznym jest wykorzystanie pasów mocujących lub ściągaczy z wbudowanym pierścieniem mocującym do ciężkich ładunków.

Decydując się na firmę spedycyjną, mamy gwarancję bezpiecznego i profesjonalnego przewozu: kierowca jest odpowiednio przeszkolony w zakresie przepisów regulujących transport materiałów budowlanych.

 

Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę