JAKIE SĄ RÓŻNICE MIĘDZY SPEDYCJĄ A TRANSPORTEM?

Czym różni się transport od usług spedycyjnych? Wyjaśniamy
JAKIE SĄ RÓŻNICE MIĘDZY SPEDYCJĄ A TRANSPORTEM?

JAKIE SĄ RÓŻNICE MIĘDZY SPEDYCJĄ A TRANSPORTEM?

Co warto wiedzieć na temat transportu

Usługi transportowe polegają przede wszystkim na przewożeniu osób i ładunków z punktu rozpoczęcia trasy do miejsca docelowego. Rozróżniamy trzy podstawowe odmiany tej dziedziny wykorzystujące różne środki lokomocji - są to transport drogowy, kolejowy i powietrzny.

Ten ostatni cieszy się największą popularnością ze względu na maksymalne bezpieczeństwo przewożonych ludzi i towarów. Dzieli się na transport kolejowy oraz transport drogowy, który należy do najbardziej dostępnych i najwygodniejszych metod przewozu ładunków. Sama procedura wynajmu firmy transportowej jest prosta - jedyne, co musimy zrobić, to przedłożyć przed jej przedstawicielem dokumentację dotyczącą towaru oraz wskazać miejsca wysyłki i dostawy. Niektóre przedsiębiorstwa - takie jak Intrade - oprócz ładunków chłodniczych, drobnicowych czy gabarytowych oferują również przewóz towarów niebezpiecznych, wymagający szczególnych zabezpieczeń i odpowiednio przystosowanych pojazdów.

Firma Intrade zapewnia również ubezpieczenie przewożonych przedmiotów oraz bierze na siebie ich eskortę celną.

Na czym polega spedycja

Spedycja to pojęcie obejmujące szereg czynności związanych z organizacją logistyczną przewozu. Firmy świadczące usługi z jej zakresu zajmują się więc m.in. wyborem i organizacją odpowiednich środków transportu czy przygotowaniem przewożonych ładunków do przejścia przez odprawę celną. Oprócz tego na barkach spedytora spoczywa nadanie, odbiór, załadunek i rozładunek przewożonych obiektów oraz doręczenie ich do adresata. Jest on ponadto odpowiedzialny za zawieranie umów spedycyjnych, przetwarzanie i kompletowanie dokumentów, w tym wystawianie listów przewozowych. Tym, co najbardziej odróżnia spedycję od transportu, jest fakt, że ta pierwsza może obejmować składowanie i handel przewożonymi towarami, a także sporządzanie awizo dla poszczególnych przesyłek.

Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę