JAKIE TOWARY WYMAGAJĄ TRANSPORTU W TEMPERATURZE KONTROLOWANEJ?

Jakie produkty należy przewozić w temperaturze kontrolowanej?
JAKIE TOWARY WYMAGAJĄ TRANSPORTU W TEMPERATURZE KONTROLOWANEJ?

JAKIE TOWARY WYMAGAJĄ TRANSPORTU W TEMPERATURZE KONTROLOWANEJ?


Transport w temperaturze kontrolowanej odnosi się do przewozu towarów wymagających zachowania szczególnych warunków termicznych. Niektóre z nich wymagają ogrzania, a niektóre chłodzenia już od samego załadunku, przez całą długość trasy aż do dostawy towaru do miejsca docelowego. Każde wahanie temperatury w przypadku towarów wymagających może zmienić ich parametry, niekorzystnie wpłynąć na ich wygląd i świeżość, a nawet zmodyfikować właściwości konsumpcyjne. Transport towarów w nieodpowiednich warunkach nie tylko naraża przedsiębiorców na straty finansowe, ale również i utratę renomy w przypadku kontaktu konsumentów z artykułami o zmienionych właściwościach.  O tym, jakie towary należy przewozić się w temperaturze kontrolowanej, przeczytasz w poniższym artykule.

Transport w temperaturze kontrolowanej – jakie towary obejmuje?

Przewóz towarów w temperaturze kontrolowanej zwykle odnosi się do transportu chłodniczego, którego celem jest zachowanie odpowiednio niskich temperatur w pojeździe. Chłodzenie jest niezbędne w przypadku towarów szybko się psujących, o krótkim terminie przydatności lub zmieniających skład chemiczny i właściwości konsumpcyjne, a w konsekwencji również często i właściwe działanie. Bywa konieczne zarówno w przypadku artykułów spożywczych, jak i kosmetyków, leków czy materiałów biologicznych i odczynników chemicznych. Wśród produktów, które wymagają transportu w temperaturze kontrolowanej, wymienia się:

  • produkty pochodzenia zwierzęcego,
  • owoce i warzywa,
  • nabiał,
  • wyroby cukiernicze,
  • alkohol i napoje bezalkoholowe,
  • artykuły medyczne,
  • półprodukty farmaceutyczne i leki,
  • kwiaty.

Specjalne warunki i wyjątkowo niskie temperatury podczas transportu  należy zachować także w przypadku mrożonek, mięsa, ryb i owoców morza. Tego rodzaju towary zamiast chłodzenia wymagają mrożenia, co skutecznie zabezpieczy je przed zmianą parametrów, która mogłaby okazać się groźna dla zdrowia konsumentów. Poza wymienionymi towarami przewóz w temperaturze kontrolowanej dotyczy również produktów chemicznych takich jak np. farby, kleje i lakiery czy też materiały budowlane. Ponadto zachowania odpowiednich warunków termicznych wymaga także transport niektórych sprzętów elektronicznych, które przewożone w zbyt wysokiej temperaturze mogą przestać działać prawidłowo.

Jak przewozi się towary wymagające zachowania odpowiedniej temperatury?

 

Transport chłodniczy wymaga odpowiednio przygotowanej do tego celu floty, która umożliwi zachowanie stałej temperatury podczas przewozu. W transporcie w temperaturze kontrolowanej wykorzystuje się zatem pojazdy wyposażone w specjalne agregaty chłodnicze. Poza utrzymaniem właściwej temperatury kluczowe znaczenie w transporcie chłodniczym ma czas dostawy, dlatego istotne jest korzystanie z usług firm przewozowych oferujących podwójne obsady. Ponadto wszystkie pojazdy muszą spełniać wymagania sanitarne niezbędne do przechowywania i przewozu produktów nietrwałych i łatwo się psujących. Wszystkie wymienione wymagania spełnia nasza firma Intrade oferująca nowoczesne usługi transportowe zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami.

Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę