Jako towary niebezpieczne określamy materiały, przedmioty i substancje, których przewóz jest zabroniony albo dopuszczony pod warunkiem spełnienia wymogów określonych umową ADR.
Na jakiej podstawie umowa ADR klasyfikuje towary?
Lista towarów niebezpiecznych, dopuszczonych i niedopuszczonych do przewozu oraz wytyczne dotyczące zaklasyfikowania materiałów znajdują się w Tabeli A Umowy ADR. Każdej pozycji wykazu odpowiada czterocyfrowy numer UN, nazwa i opis towaru niebezpiecznego. Zależnie od rodzaju przewożonego materiału wyróżnia się kilka rodzajów pozycji:
- Dokładna nazwa – towary dobrze zdefiniowane (np. UN 1170 ETANOL)
- Nazwa grupowa – dobrze zdefiniowane grupy towarów (np. UN 1133 KLEJE)
- Nazwa właściwości – grupy towarów o zdefiniowanych właściwościach chemicznych lub technicznych (np. UN 1588 CYJANKI, NIEORGANICZNE, STAŁE, I.N.O.)
- Nazwa opisująca właściwości niebezpieczne – towary posiadające jedną lub więcej właściwości niebezpieczne (np. UN 2920 MATERIAŁ ŻRĄCY CIEKŁY, ZAPALNY, I.N.O.)
Podczas klasyfikowania towaru trzeba najpierw ustalić jego numer UN z nazwą. Jeśli nie można tego wykonać, należy wykorzystać pozycje grupowe z punktu 2. i 3. Gdy to również nie pozwala na klasyfikację, wykorzystuje się ogólną grupę czwartą.
Klasyfikacja towarów niebezpiecznych ADR
Każdy towar niebezpieczny jest zakwalifikowany do jednej z trzynastu klas, w zależności od rodzaju zagrożenia, które stwarza. Są to kolejno klasy:
- 1. Materiały i przedmioty wybuchowe
- 2. Gazy
- 3. Materiały ciekłe zapalne
- 4.1 Materiały stałe zapalne, materiały samoreaktywne i materiały wybuchowe stałe odczulone
- 4.2 Materiały samozapalne
- 4.3 Materiały wytwarzające w zetknięciu z wodą gazy palne
- 5.1 Materiały utleniające
- 5.2 Nadtlenki organiczne
- 6.1 Materiały trujące
- 6.2 Materiały zakaźne
- 7. Materiały promieniotwórcze
- 8. Materiały żrące
- 9. Różne materiały i przedmioty
Dla niektórych klas towarów niebezpiecznych wyróżnia się grupy pakowania. Podzielone są wg stopnia stwarzania zagrożenia:
- grupa – duże
- grupa – średnie
- grupa – małe
W razie problemów w klasyfikacji materiałów lub przedmiotów przydatna jest karta charakterystyki danego towaru. W niej powinna znaleźć się informacja, czy podlega on pod przepisy umowy ADR.