Transport drogowy jest uważany za jeden z najbardziej korzystnych i najszybszych sposobów transportu towarów. Powodem takiej popularności jest demokratyczna cena transportu, na którą mogą sobie pozwolić, zarówno duża firma, jak i mały biznes. Aby zrozumieć, z jakich podstawowych składników składa się całkowity koszt usługi, należy przeanalizować wszystkie czynniki zaangażowane w proces cenowy.
- Odległość przewozów towarowych. Logiczne jest, że im dłuższa jest droga transportu towaru, tym droższy jest koszt usługi. Potrzeba więcej wydatków na paliwo, wynagrodzenie kierowcy i spedytora.
- Wielkość przewożonego ładunku. Korzystne są duże partie towarów, które można rozmieścić w całości w samochodzie. Jeśli partia towaru jest nie duża, to lepiej skorzystać z usług transportu okazyjnego lub towarów drobnicowych.
- Pilne dostawy. Zwykła dostawa, której terminy mogą się różnić kilkoma dniami, będzie kosztować znacznie mniej niż pilna dostawa. Do zorganizowania pilnego transportu potrzebna będzie doraźna mobilizacja specjalistów i wyposażenia, a w związku z tym - dodatkowe koszty.
- Typy środków transportowych do przewozów. Dla różnych towarów istnieją różne wymagania i zasady transportu. To samo dotyczy wyboru wyposażenia, ponieważ do transportu produktów w głębokim mrozie lub towarów sypkich potrzebny jest specjalny sprzęt, który wpływa również na koszt usługi.
- Rodzaje ładunku. Ładunki ponadgabarytowe wymagają specjalnych warunków załadunku, rozładunku i transportu, więc nie można uniknąć dodatkowych kosztów.
- Koszt wizy. Są szczególnie istotne w międzynarodowym transporcie towarowym. Cena przygotowania dokumentów wizowych i szybkość ich sporządzenia w istotny sposób wpłynie na ostateczną wartość zamówienia.
- Koszt usług ubezpieczeniowych. Wiele firm ubezpiecza swój towar na własną rękę. Jednak każdy może to zrobić bezpośrednio za pośrednictwem firmy przewoźnika. Taki pakiet usług ubezpieczeniowych jest włączony do działalności praktycznie wszystkich dużych firm transportowych i jest bardziej opłacalną opcją.
Również na kształtowanie się kosztów usług w transporcie towarowym wpływa sezonowość. Wiele firm handlowych prowadzi aktywny sprzedaż towarów w danym sezonie, dzięki czemu rośnie popyt, a zatem cena przewozu. Po spadku popytu na międzynarodowe przewozy towarowe cena spada i stabilizuje się.
Często chęć oszczędzania prowadzi do współpracy z nieuczciwymi właścicielami prywatnych firm przewozowych. Taka współpraca nie zawsze zapowiada pozytywny wynik bez dodatkowych kosztów i braku problemów związanych z odprawą celną. Po pierwsze, ryzykujesz przewozić towar bez odpowiedniego ubezpieczenia. Po drugie, odpowiedzialność za bezpieczeństwo towaru spoczywa całkowicie na tobie, a nie na przedstawicielach firmy-przewoźnika, więc za utratę lub zniszczenie towaru będziesz odpowiadać samodzielnie. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że oszczędzać można tylko w rozsądnych granicach, a powierzyć swoje towary możesz tylko sprawdzonym firmom z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie międzynarodowych przewozów towarowych.