Konsolidacja ładunków - cechy i korzyści dostawy

Konsolidacja ładunków - cechy i korzyści dostawy

Konsolidacja ładunków - cechy i korzyści dostawy

W logistyce istnieje takie pojęcie jak konsolidacja ładunków – proces łączenia niewielkich przesyłek od różnych dostawców podążających w jednym kierunku, aby uczynić transport bardziej prostym i przystępnym. Takie drobnicowe ładunki mają wspólny punkt dostawy, co pozwala na znalezienie więcej klientów, którym jesteś w stanie zapewnić nie tylko wysokiej jakości transport, ale i bezpieczne składowanie w ciągu określonego w umowie terminu.

Kompletacja towaru pozwala znacznie obniżyć koszty transportu danego towaru, klient nie musi wynajmować cały kontener, jeśli ładunek jest dość mały. Przy tym łączna kwota za transport jest taka sama, a więc firma-przewoźnik wcale nie traci przy zorganizowaniu takich rejsów.

Aby zebrać wystarczającą ilość ładunku, trzeba sporo czasu i wysiłku. Przy konsolidacji znaczenie ma każdy szczegół: aktualność kierunku wysyłki, koszt rezerwacji, czas oczekiwania na zaladunek i wiele innych czynników. Taka forma wysyłki nie wyróżnia się szybkimi terminami, jednak nadal jest bardzo popularna dzięki korzystnej stronie finansowej i możliwości przechowywania ładunku w dobrych warunkach.

Etapy konsolidacji ładunków

Od tego, jak dobrze jest zorganizowany proces organizacyjny transportu zależą terminy dostawy, jakość przechowywania towaru, bezpieczeństwo transportu i reputacja firmy logistycznej w ogóle. Profesjonalne podejście, dokładny harmonogram transportu i szeroka geografia dostawy pozwala zdobyć zaufanie klientów i stać się liderem w swoim segmencie. Sam proces konsolidacji można podzielić na 5 głównych etapów:

  1. Odbiór przesyłki u klienta, przygotowanie odpowiednich dokumentów;
  2. Wysyłanie towaru na magazyn;
  3. Opakowanie ładunku w optymalne do przechowywania pojemniki;
  4. Ważenie ładunku do dalszego obliczania kosztów transportu;
  5. Sortowanie ładunków według grup w zależności od przewożonych towarów.

W odróżnieniu od drobnicy, prefabrykowane partie towarów składają się z małych partii. Pozwala to nie trzymać towar przez dłuższy czas w magazynie i szybko zrealizować dostawę części sprzedawanego towaru. Partie są kompletowane w taki sposób, aby nie naruszyć normy sąsiedztwa towarów i regulamin przewozów w ogóle. Firma transportowa ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo i dostawy ładunku.

Zalety przewozu ładunków drobnicowych

     Profesjonalne podejście i uzyskanie maksymalnych korzyści są nieodłącznymi cechami  właściwego prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku konieczności wysyłki towaru w małych partiach optymalnym rozwiązaniem dla wielu będzie konsolidacja ładunku, która ma wiele zalet i cech:

  • Zamówić transport zbiorczej przesyłki może nie tylko osoba prawną, ale i osoba fizyczna, które zawierają umowę z firmą-przewoźnikiem;
  • Kalkulacja kosztów odbywa się w atrakcyjnej formule – płacisz tylko za to miejsce w kontenerze, które zajmuje twój ładunek;
  • Ładunki ponadgabarytowe, produkty łatwo psujące się i inne rodzaje towarów są grupowane oddzielnie w celu przestrzegania zasad i norm transportu;
  • Firma-przewoźnik przechowuje towary w magazynie w optymalnych warunkach do momentu wysłania przesyłki, a także pomaga w przygotowaniu dokumentów.

Jak każdy towar, ładunek zbiorczy wymaga obowiązkowego zgłoszenia celnego, a ze względu na to, że partia jest zbiorczą, i każdy nadawca musi mieć swoje odpowiednie dokumenty, proces kontroli celnej może się wydłużyć i powodować powikłania podczas kontroli partii. Jednak, firma-przewoźnik, która świadczy swoje usługi "pod klucz", zapewnia pełną kontrolę i obsługę transakcji. Dlatego konsolidacja ładunku odbywa się z minimalnymi finansowymi i czasowymi kosztami.

Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę