Metody załadunku i rozładunku - optymalny schemat pracy

Metody załadunku i rozładunku - optymalny schemat pracy

Metody załadunku i rozładunku - optymalny schemat pracy

     Schemat załadunku i rozładunku towarów jest opracowywany przez firmę transportową zawczasu i opiera się na takich wskaźnikach, jak objętość, waga, rodzaj ładunku – standardowy lub ponadgabarytowy ładunek oraz metodach transportu i pakowania. Ponadto schemat nie jest tylko wizualną organizacją procesu, a jest oficjalnym dokumentem, który akceptuje dyrektor firmy i jest wymagany do przedstawienia w niektórych służbach.

      Każdy rodzaj ładunku wymaga specjalnych warunków transportu, więc schemat załadunku również będzie inny. W zależności od asortymentu produktów obliczane są całe formuły optymalnego załadunku, które pomogą bezpiecznie dostarczyć towar i ułatwić rozładunek. Najbardziej złożone schematy organizacyjne sporządzane są przy dostawie ładunków drobnicowych.

     Rozpatrzymy główne metody załadunku, szeroko stosowane dla dużego asortymentu towarów.

  1. Ręczny załadunek towarów.

     Jest wykorzystywany do załadunku w branżach żywnościowej, papierowej, meblarskiej i innych, towar jest ładowany do samochodu z palet pakujących w małych jednostkach w postaci skrzyń, pudełek i worków. Ręczna metoda załadunku ma wiele zalet:

  • Aby stworzyć optymalną partię ładunku na europejskich lub amerykańskich paletach, odpowiednią może być tylko praca ręczna, ponieważ wymiary pojazdów nie pozwalają realizować to w inny sposób;
  • Firma przewozowa może samodzielnie formować partie ładunku w zależności od wyposażenia i ilości towaru. Jest to szczególnie ważne w przemyśle meblarskim;
  • Wysoka konkurencja i wzrost taryf za przewóz zmusiły wiele centrów logistycznych do korzystania z najbardziej korzystnych ilości kontenerów, które są ładowane automatycznymi środkami załadunku. Jednak nie wyszyscy mogą sobie na to pozwolić. Duże browary, wiele branż spożywczych, właściciele towarów kruchych lub cennych są zmuszone preferować ręczne załadunki. W tym konkretnym przypadku zapewnia to maksymalne bezpieczeństwo produktu i pozwala na wykorzystanie całej powierzchni furgonetki;
  • Oszczędności finansowe na zakup specjalnego sprzętu załadunkowego.
  1. Załadunek towaru na paletach.

     W celu optymalizacji strategii marketingowej i wyraźnego obliczenia korzyści płynących z transportu drogowego wykorzystywany jest załadunek paletowy. Jest to istotne, gdy istnieje możliwość ułożonia na paletach zróżnicowanego asortymentu towarów, bez utraty jakości produktu i z wykorzystaniem maksymalnej przestrzeni furgonetki. Załadunek odbywa się za pomocą specjalnych środków mechanicznych. Zalety metody:

  • Skrócenie czasu załadunku;
  • Uproszczenie rachunkowości ładunku;
  • Wykluczone ryzyko uszkodzenia towaru ze względu na czynnik ludzki;
  • Nie ma potrzeby zatrudniania wielu pracowników.

     Niezależnie od geografii dostawy towar powinien być nie tylko prawidłowo ułożony zgodnie z opracowanym przez firmę schematem, ale także bezpiecznie zamocowany. Taka separacja ładunku odbywa się za pomocą specjalnych pasów i zapewnia doskonałe bezpieczeństwo ładunku oraz ogólną jakość transportu.

Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę