NA CO NALEŻY ZWRACAĆ UWAGĘ, WYZNACZAJĄC TRASĘ TRANSPORTU TOWARÓW?

Wyznaczanie trasy transportu towaru — na co trzeba zwrócić uwagę?
NA CO NALEŻY ZWRACAĆ UWAGĘ, WYZNACZAJĄC TRASĘ TRANSPORTU TOWARÓW?

NA CO NALEŻY ZWRACAĆ UWAGĘ, WYZNACZAJĄC TRASĘ TRANSPORTU TOWARÓW?

Drogowy transport towarów wymaga kompleksowej organizacji, uwzględniającej wiele różnych aspektów całego przedsięwzięcia. Jednym z kluczowych zadań na etapie planowania przewozu ładunków jest wyznaczenie optymalnej trasy, która pozwoli na realizację zlecenia terminowo i bezpiecznie.

Wyznaczanie trasy transportu towarów — jakie są priorytety?

Planowanie trasy przewozu towarów rozpoczyna się od wyznaczenia priorytetów. Najczęściej są to takie parametry jak odległość, czas przejazdu, zużyte paliwo. Dla firm specjalizujących się w transporcie drogowym ważne jest takie zorganizowanie trasy, aby zoptymalizować wszystkie powyższe czynniki.

Przy szacowaniu kosztów trzeba wziąć pod uwagę specyfikę samego ładunku oraz środki transportu niezbędne do jego przewozu. Parametr ten jest szczególnie istotny w przypadku towarów ponadgabarytowych. W planie trzeba też uwzględnić ewentualność wprowadzenia pewnych modyfikacji, które pozwolą dostosować się do specjalnych potrzeb użytkowników, warunków drogowych czy sytuacji występujących na trasie.

Planowanie trasy przewozu ładunków krok po kroku

Pierwszym etapem planowania transportu jest dokładne przeanalizowanie trasy. Wykorzystuje się do tego mapy oraz nawigację GPS. Nie zawsze trasa wiedzie bezpośrednio z punktu A do punktu B. Zdarza się, że w przypadku niektórych ładunków niezbędne jest pokonanie kilku lub nawet kilkunastu punktów, np. przy dostarczeniu towaru do określonej liczby klientów. Podczas analizy trasy trzeba zwrócić uwagę na m.in. rozmieszczenie parkingów i stacji benzynowych, roboty drogowe na konkretnych odcinkach, istniejące przeszkody, które mogą utrudnić lub uniemożliwić przejazd itp.

Przy wyznaczaniu trasy koniecznie należy uwzględnić specyfikę przedmiotu transportu. W dużej mierze to od charakteru ładunku zależy, jaka trasa zostanie ostatecznie wybrana.

 

Kolejnym etapem przygotowań jest określenie czasu jazdy i ilości potrzebnego paliwa. Trzeba przy tym uwzględnić ewentualne postoje na odpoczynek, tankowanie, korki na drodze i inne sytuacje, które mogą opóźnić dotarcie na miejsce rozładunku.

Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę