Kontenery to dużych rozmiarów zwykle metalowe skrzynie przystosowane do transportu towarów o różnej wadze i rozmiarach. Prostopadłościany zapewniają pełną ochronę ładunków oraz umożliwiają ich stabilne zamocowanie w skrzyni. Dzięki temu towary są bezpiecznie transportowane, bez obaw o ich uszkodzenia w czasie jazdy. Zwykle transport kontenerowy kojarzony jest z przewozami drogą morską. Niemniej jednak istnieje również możliwość przewożenia kontenerów na lądzie. W tym przypadku prym wiedzie transport kolejowy. Poza nim do przewożenia ładunków wykorzystywane są również specjalistyczne samochody składające się z ciągnika siodłowego i naczepy kontenerowej. Sprawdź, jak przebiega drogowy transport kontenerów.
Jak wygląda transport kontenerów drogą lądową?
W transporcie drogowym kontenerów wykorzystywane są specjalne naczepy wyposażone w ramy kontenerowe. Wśród kontenerów wykorzystywanych w transporcie drogowym wymienić można np.:
- Kontenery uniwersalne – znajdujące zastosowanie w przewozie towarów o różnym przeznaczeniu,
- kontenery z otwartym dachem - wykorzystywane głównie do przewozu towarów sypkich,
- platformy kontenerowe – stosowane do przewozu ładunków wielkogabarytowych,
- kontenery cysterny – przystosowane do przewozu płynnych ładunków, często również niebezpiecznych.
- kontenery chłodnicze – umożliwiające transport towarów wymagających zapewnienia odpowiednio niskich temperatur.
Waga oraz rozmiary kontenerów są szczegółowo określane przez przepisy dotyczące transportu drogowego w konkretnym państwie, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa na drodze wszystkim jej użytkownikom. Tym samym maksymalna masa ładunku wraz z samym kontenerem zwykle mieści się w przedziale od 20 do 25 ton. W Polsce wytyczne te oscylują między ładunkami o wadze 21 a 22 ton. Złamanie obowiązujących zasad skutkuje nie tylko wysokimi karami finansowymi, ale również wedle prawa stworzeniem zagrożenia na drodze.
Jakie są zalety i wady transportu drogowego kontenerów?
Wśród największych zalet transportu drogowego kontenerów wymienia się szybkość realizacji zleceń oraz możliwość przewożenia towarów bezpośrednio do punktu docelowego. W przeciwieństwie do transportu morskiego towary przewożone drogą lądową zwykle nie wymagają organizacji dodatkowych środków transportu, co ma istotne znaczenie finansowe. Ponadto odpowiednie zabezpieczenia ładunków w naczepach pozwalają na bezpieczny transport towarów o różnorodnym przeznaczeniu. Wadą transportu drogowego kontenerów jest jednak konieczność dostosowywania się do licznych prawnych regulacji, które wprowadzają coraz nowsze ograniczenia dotyczące restrykcyjnych limitów wagowych oraz podatku ekologicznego.