NA CZYM POLEGA TRANSPORT DROGOWY KONTENERÓW?

Jakie zasady obowiązują w drogowym transporcie kontenerów?
NA CZYM POLEGA TRANSPORT DROGOWY KONTENERÓW?

NA CZYM POLEGA TRANSPORT DROGOWY KONTENERÓW?

Kontenery to dużych rozmiarów zwykle metalowe skrzynie przystosowane do transportu towarów o różnej wadze i rozmiarach. Prostopadłościany zapewniają pełną ochronę ładunków oraz umożliwiają ich stabilne zamocowanie w skrzyni. Dzięki temu towary są bezpiecznie transportowane, bez obaw o ich uszkodzenia w czasie jazdy. Zwykle transport kontenerowy kojarzony jest z przewozami drogą morską. Niemniej jednak istnieje również możliwość przewożenia kontenerów na lądzie. W tym przypadku prym wiedzie transport kolejowy. Poza nim do przewożenia ładunków wykorzystywane są również specjalistyczne samochody składające się z ciągnika siodłowego i naczepy kontenerowej. Sprawdź, jak przebiega drogowy transport kontenerów.

Jak wygląda transport kontenerów drogą lądową?

W transporcie drogowym kontenerów wykorzystywane są specjalne naczepy wyposażone w ramy kontenerowe. Wśród kontenerów wykorzystywanych w transporcie drogowym wymienić można np.:

  • Kontenery uniwersalne – znajdujące zastosowanie w przewozie towarów o różnym przeznaczeniu,
  • kontenery z otwartym dachem - wykorzystywane głównie do przewozu towarów sypkich,
  • platformy kontenerowe – stosowane do przewozu ładunków wielkogabarytowych,
  • kontenery cysterny – przystosowane do przewozu płynnych ładunków, często również niebezpiecznych.
  • kontenery chłodnicze – umożliwiające transport towarów wymagających zapewnienia odpowiednio niskich temperatur.

Waga oraz rozmiary kontenerów są szczegółowo określane przez przepisy dotyczące transportu drogowego w konkretnym państwie, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa na drodze wszystkim jej użytkownikom. Tym samym maksymalna masa ładunku wraz z samym kontenerem zwykle mieści się w przedziale od 20 do 25 ton. W Polsce wytyczne te oscylują między ładunkami o wadze 21 a 22 ton. Złamanie obowiązujących zasad skutkuje nie tylko wysokimi karami finansowymi, ale również wedle prawa stworzeniem zagrożenia na drodze.

Jakie są zalety i wady transportu drogowego kontenerów?

 

Wśród największych zalet transportu drogowego kontenerów wymienia się szybkość realizacji zleceń oraz możliwość przewożenia towarów bezpośrednio do punktu docelowego. W przeciwieństwie do transportu morskiego towary przewożone drogą lądową zwykle nie wymagają organizacji dodatkowych środków transportu, co ma istotne znaczenie finansowe. Ponadto odpowiednie zabezpieczenia ładunków w naczepach pozwalają na bezpieczny transport towarów o różnorodnym przeznaczeniu. Wadą transportu drogowego kontenerów jest jednak konieczność dostosowywania się do licznych prawnych regulacji, które wprowadzają coraz nowsze ograniczenia dotyczące restrykcyjnych limitów wagowych oraz podatku ekologicznego.

Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę