Niuanse pakowania i transportu dóbr kultury

Niuanse pakowania i transportu dóbr kultury

Niuanse pakowania i transportu dóbr kultury

     Każdy transport dóbr historycznych lub kulturowych wiąże się z wieloma problemami: kruchością obiektów, koniecznością utrzymania pewnych temperatur i innych warunków, dostępności specjalnej dokumentacji, złej jakości opakowań, niedbałego obchodzenia się z ładunkiem i nieprzemyślaną drogą dostawy.

     Najczęściej przewożone są przedmioty artystyczne. Zasady ich przewozu w ogóle nie różnią się od innych cennych ładunków, ale ze względu na kruchość ramek i płócien mają swoje niuanse:

  1. Firma transportowa, która jest odpowiedzialna za towar, musi z wyprzedzeniem dokładnie przemyśleć trasę i przygotować niezbędne warunki do bezpiecznego transportu płótna.
  2. Profesjonalne opakowanie do obrazów powinno być wielowarstwową powłoką z papieru pergaminowego, folii bąbelkowej, specjalnej kasety i tektury. Takie schronienie maksymalnie chroni dzieło sztuki przed uszkodzeniami mechanicznymi, zmianami temperatury i wilgotnością w skrzyni ciężarówki, a także kurzem i brudem nawet podczas długich podróży.
  3. Aby chronić ramki, należy użyć specjalnych pudełek z wielowarstwowego kartonu, którego grubość i wymiary zależą od liczby obrazów i charakteru obrazu.
  4. W przypadku oddzielnego transportu płótna i ramy, płótno jest zwijane w rurkę na zewnątrz, owinięte papierem i umieszczone w przygotowanej plastikowej rurce. Ważne jest, aby między płótnem a ścianami rury była szczelina – wyeliminuje to powstawanie zadrapań i zacierań na powierzchni obrazu. Rama jest pakowana w gęstą tekturę lub płytę pilśniową za pomocą dodatkowych narożników wykonanych z tworzywa sztucznego, aby chronić integralność przedmiotu. Firma przewozowa z reguły sama zajmuje się pakowaniem wartości.

Specyfika transportu przedmiotów wartościowych

     Istnieje wiele czynników ryzyka w transporcie cennych towarów: złe drogi, silne wstrząsy, niewłaściwe kwalifikacje kierowcy itp. To właśnie do tego potrzebna jest dokładna trajektoria trasy i doświadczenie kierowcy, który rozumie, jak radzić sobie z przedmiotami sztuki. Nowoczesny transport drogowy oferuje rozszerzony zakres usług, w których klient sam może wybrać żądane opcje dostawy.

     Nie zapomnij o jakości prac przeładunkowych. Stan płótna zależy od umiejętności i dokładności pracy osób uczestniczących w tym procesie. Aby uszkodzić delikatne dzieło sztuki wystarczy nieprawidłowo opakować towar lub upuścić w procesie załadunku. Zalecamy ubezpieczyć wartości materialne jeszcze przed zawarciem umowy z firmą transportową.

     Wiele wartości kulturowych istnieje w jednym egzemplarzu, co szczególnie utrudnia proces dostarczania. Wyraża się to nie tylko w wybrednych warunkach utrzymania obiektu, ale także w obecności pełnego pakietu dokumentów i zezwoleń na wyjazd płótna za granicę. Organy celne mogą być bardzo kategoryczne z decyzją, więc powierzyć sporządzenie dokumentacji i formalności prawnych warto powierzyć profesjonalnym brokerom.

Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę