Przewóz żywych kwiatów samochodem chłodnią

Przewóz żywych kwiatów samochodem chłodnią

Przewóz żywych kwiatów samochodem chłodnią

Transport żywych kwiatów, zwłaszcza na znaczne odległości, wymaga szczególnego podejścia, tak jak kwiaty są towarem bardzo kruchym. Aby chronić rośliny i ich przydatność handlową należy zapewnić mikroklimat o specjalnych parametrach. Zielone rośliny potrzebują tlen, odpowiednią wilgotność, temperaturę. Tylko tak kwiaty mogą dotrzeć do konsumenta świeże, jakby niedawno ścięte w szklarni. Przy zapewnieniu warunków należy wziąć pod uwagę, że każda grupa roślin kwitnących potrzebuje swoje właściwości mikroklimatu, które muszą być utrzymywane w ciągu całej trasy.

Cechy organizacji transportu

Do transportu kwiatów i roślin żywych firmy transportowe wykorzystują specjalne samochody-chłodnie. Ich wyposażenie pozwala zapewnić wymagane parametry klimatyczne dla wygodnego przewozu kwiatów. Wymagane wartości temperatury, wilgotności, inne wskaźniki są ustawiane przed załadunkiem roślin do skrzyni samochodu chłodni.

Kwiaty (rośliny) transportowane są w specjalistycznych pojemnikach. Zazwyczaj do tego celu stosuje się specjalne skrzynki lub pojemniki. Wszystkie pojemniki są szczelnie przykryte pokrywą, dla ułatwienia załadunku/rozładunku na niej wykonuje się odpowiednie oznakowanie. Przeprowadzenie takich prac zakłada szczególną dokładność, szybkość wykonania, w przeciwnym razie ustawione parametry mikroklimatu wewnątrz furgonu zostaną naruszone, co negatywnie wpłynie na przewożony towar.

Obowiązkowym warunkiem podczas samochodowego transportu kwiatów jest stałe utrzymanie określonych wskaźników mikroklimatu. Monitorowanie parametrów pozwala pilot zdalnego sterowania, umieszczony na przednim panelu w kabinie kierowcy. Temperatura jest regulowana w zależności od pory roku: latem samochód potrzebuje chłodzenia, a zimą ogrzewania.

Możliwość regulacji parametrów mikroklimatu podczas transportu kwiatów pozwala na przewóz towaru zarówna wewnątrz kraju, jak i do innych krajów. Transport międzynarodowy kwiatów jest usługą powszechną, która pozwala dostarczyć "kapryśny" towar do każdego klienta, zachowując jego odpowiedni wygląd.

Opcje transportu kwiatów

Temperatura w samochodzie chłodni jest określona zawartością samochodu.

Nasiona i cebulki są transportowane w temperaturze +4 – +10oC. Różne rodzaje cebulek wymagają swoją określoną temperaturę, wilgotność, wentylację. Funkcja ta pozwala transportować różne odmiany roślin cebulowych. Możliwość przewozu nasion potwierdzają dokumenty zezwalające, wystawiane przez Ministerstwo Rolnictwa.

Przy organizacji wysyłki żywych kwiatów ciętych, wewnątrz chłodni temperatura jest utrzymywana  od +1 do +8oc. Przewóz takiego ładunku ma ścisły limit czasu – kwiaty cięte nie mogą jechać długo. Fakt ten wymaga od firm logistycznych starannego opracowania trasy i wyboru najkrótszej drogi.

Dla kwiatów, przewożonych w doniczkach w gruncie, jest ustawiana temperatura 0 – +2оС. Garnki po umieszczeniu w samochodzie obowiązkowo są mocowane nieruchomo, co eliminuje spadek ładunku.

Organizacja transportu kwiatów ze strefy kwarantannej odbywa się po uzyskaniu certyfikatu na przewóz, wydawanego przez Мinisterstwo Rolnictwa.

Transport żywych kwiatów jest delikatnym procesem, który wymaga uwzględnienia masy niuansów. Zorganizować dostawę bukietów i roślin w dobrej formie jest w stanie tylko solidna i sprawdzona firma transportowa, której specjaliści są zaznajomieni ze wszystkimi cechami procesu. Tylko w ten sposób można zagwarantować dostawę kruchego towaru konsumentowi w najlepszej formie.

Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę