Podstawą funkcjonowania nowoczesnej gospodarki jest sprawnie działająca logistyka, która pozwala na dostawy niezbędnych przemysłowi surowców i komponentów, a także zapewnia przekazywanie powstających produktów do firm specjalizujących się w dystrybucji poszczególnych wyrobów oraz ich sprzedaży. Większość ładunków krążących między przedsiębiorstwami wytwórczymi a magazynami i handlem, jest dostarczana przy wykorzystaniu transportu samochodowego. W Warszawie w przewozach kołowych specjalizuje się firma Intrade Logistics, oferująca również m.in. usługi celne i ubezpieczenia ładunków. Jedną z najważniejszych cech charakterystycznych usług transportowych jest występująca w nich sezonowość. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
Czym jest sezonowość w transporcie?
Zjawisko sezonowości polega na zmianach popytu na usługi przewozowe i występuje zarówno w ujęciu całościowym, jak i w rozbiciu na poszczególne branże. Potrzeby transportowe osiągają najniższy poziom na przełomie roku, zazwyczaj w styczniu. Zwiększenie popytu następuje w okresie do lutego, po czym zwykle stabilizuje się on aż do kwietnia, by od maja dynamicznie wzrastać. W okresie letnim, wakacyjnym rozpoczyna się spadek, a od września następuje wzrost i osiąga szczyt w listopadzie i grudniu.
Co oznacza sezonowość w przewozach?
Sezonowość w przewozach jest ściśle związana z cyklem produkcyjnym poszczególnych branż. Na spadek zapotrzebowania w okresie zimowym wpływa choćby czasowy przestój, jaki pojawia się w budownictwie kubaturowym i drogownictwie. Wiosenno-letnie ożywienie łączy się m.in. innymi z intensyfikacją prac w rolnictwie. Wzmożone obroty pod koniec roku to z kolei częściowo efekt zwiększonych zakupów dóbr konsumenckich. Większość firm transportowych elastycznie dopasowuje się do zmian popytu, płynnie przestawiając się na obsługę innych zleceń.