Transport drogowy z wykorzystaniem samochodów ciężarowych - cechy procesu

Transport drogowy z wykorzystaniem samochodów ciężarowych - cechy procesu

Transport drogowy z wykorzystaniem samochodów ciężarowych - cechy procesu

Transport towarów na dalekich trasach dyktuje swoje warunki i ma swoje cechy. Dostawa transportem lotniczym – szybki, ale drogi sposób, że nie zawsze jest ekonomicznie uzasadnione i wskazane. Korzystanie z torów kolejowych jest stosunkowo tanio, ale towarzyszy mu skomplikowany proces sporządzenia dokumentów. W niektórych przypadkach takie przewozy nie mają alternatywy, ale wymagają konkretnego odniesienia do lokalizacji. Miasta dostawy i wysyłki nie zawsze mają wystarczająco rozwiniętą infrastrukturę transportową.

W odróżnieniu od transportu lotniczego i kolejowego transport samochodowy jest najbardziej popularny i rozpowszechniony ze względu na swoją wszechstronność i możliwość dostawy "od drzwi do drzwi". Usługi  obok dostępnych kosztów nie wymagają skomplikowanej procedury sporządzenia dokumentów.

W przypadku, gdy chcesz przewieźć ładunek na setki i tysiące kilometrów z wykorzystaniem pojazdów, praktycznym wyborem będzie dostawa samochodami ciężarowymi. To są duże pojazdy, składające się z ciągnika siodłowego i przyczepy o ładowności do 24 t.

Jakie samochody ciężarowe są używane w transporcie towarów

Zgodnie z przeznaczeniem i wymaganiami warunków bezpieczeństwa ładunku w drodze, w transporcie wykorzystywane są następujące rodzaje samochodów ciężarowych:

  • Markizy. Rama przyczepy takiej ciężarówki jest pokryta osłoną, chroniącą przewożony towar przed narażeniem zewnętrznym i warunkami atmosferycznymi. Konstrukcja charakteryzuje się prostym urządzeniem, jest łatwa w instalacji i demontażu. Słabą stroną przewozów samochodem z plandeką jest mała odporność plandeki na wpływy zewnętrzne – w przypadku mocnych uszkodzeń mechanicznych plandeka nie zapewni integralność i bezpieczeństwo przewożonych ładunków.
  • Izotermiczne samochody dostawcze. Obudowa takich pojazdów jest wykonana z metalu, co pozwala na utrzymanie wewnątrz przyczepy żądanej temperatury w określonym czasie. Z powodu niemożności utrzymania temperatury przez dłuższy czas taki transport jest używany tylko na krótkich trasach.
  • Chłodnia. W przeciwieństwie do ciągników izotermicznych w takich pojazdach zainstalowano dodatkowe urządzenia chłodnicze, które przez dłuższy czas utrzymują w skrzyni temperaturę +12...-20C. Transport ciężarówkami-chłodniami jest istotny dla transportu żywności i łatwo psujących się towarów.
  • Pociąg drogowy (sprzęg pojazdów). Na ciągnik ustawia się dwie naczepy, co pozwala znacznie zwiększyć objętość i ilość przewożonego towaru.
  • Ciężarówki Jumbo. Specjalny typ ciągników ze zmniejszonym rozmiarem kół tylnych zapewnia dodatkową objętość do pobrania. Dzięki mniejszej wysokości pojazdu uproszczona jest procedura załadunku.

Co można przewozić samochodami ciężarowymi

Zastosowanie ciągników siodłowych z naczepami do transportu pozwala transportować różne typy ładunków. Ciężarówki są używane do przewozu mebli, agd, materiałów budowlanych i konstrukcji stalowych. Nadają się one do transportu produktów rolnych, zwierząt o różnych rozmiarach. W tym przypadku stosuje się skrzynię burtową, rama której umożliwia załadunek z wygodnej strony. Podstawowym warunkiem stosowania takich samochodów do transportu jest poprawne obliczenie i dobór wymiarów ciągnika z przyczepą, a także uwzględnienie limitu pojemności objętościowej.

Zalety przewozów samochodami ciężarowymi

Popularność korzystania z samochodów ciężarowych w transporcie różnego przeznaczenia wynika z ich licznych korzyści:

  • Przystępna cena. Transport samochodowy jest tańszy od transportu drogą morską lub lotniczą. Cena spada, jeśli tiry stosuje się do przewozu towarów drobnicowych.
  • Szybka i bezpieczna wysyłka. Przejazdy samochodów ciężarowych po drogach nie zależą od pogody, przewożony ładunek jest chroniony przed warunkami atmosferycznymi i uszkodzeniami.
  • Łatwość w załadunku/rozładunku. Konstrukcja ciągników i możliwość korzystania z maszyn do załadunku znacznie przyspieszają i ułatwiają ten proces.
  • Zwrotność. Mimo dużych wymiarów, ciężarówki charakteryzują się dobrą drożnością zarówno na drogach miejskich, jak i na międzynarodowych trasach.

Na zorganizowanie szybkiej i niedrogiej dostawy towarów za pomocą samochodów ciężarowych pozwoli właściwy wybór firmy transportowej.

Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę