Transport multimodalny

Transport multimodalny

Transport multimodalny

Transport multimodalny – to sposób transportu ładunków na duże odległości, przy którym wartości towarowo-materialne transportowane są kilkoma rodzajami transportu. Takie podejście jest najbardziej popularne wśród klientów, ponieważ daje możliwość uproszczenia procedury celnej i poszerzyć geografię dostawy.

Cechą modalnych przewozów jest to, że organizatorem transportu występuje jedna firma transportowa. I ona ponosi odpowiedzialność za zabezpieczenie towaru na podstawie umowy, świadczy kompleksowe usługi w zakresie załadunku i przeładunku, ubezpieczenia ładunku itp.

Zalety modalnego transportu

Korzystanie z modalnego sposobu transportu daje klientowi takie korzyści:

  • Produkty dostarczane są z punktu A do punktu B w najmniejszym możliwym czasie. Jest to szczególnie ważne podczas transportu szybko psujących się produktów (transport chłodniczy).
  • Usługi transportu są mniej kosztowne, ponieważ klient płaci tylko jednej firmie transportowej i nie traci czasu i pieniędzy na wybór innych firm i ich połączenie do przeładunku.
  • Podczas przewozu są wyłączone straty i zwiększenie czasu dostawy z powodu braku transportu w miejscu przeładunku. Organizowanie transportu multimodalnego zakłada wyraźne połączenie każdego rodzaju pojazdów.
  • Możliwość dostarczyć towar w dowolne miejsce na świecie. Мultimodalne podejście do transportu pozwala dostarczyć wartości towarowo-materialne na inny kontynent lub w bardzo odległe punkty, gdzie nie można dostać się tylko transportem drogowym.
  • Bezpieczeństwo ładunku. Ponieważ odpowiedzialność za przesyłkę ponosi jedna firma, wyklucza się możliwość straty i uszkodzenia wartości towarowo-materialnych, co jest ważne podczas transportu drogich towarów. Nie musisz się martwić o bezpieczeństwo albo szukać sprawców uszkodzenia lub utraty wartości.

Transport multimodalny zakłada zastosowanie różnych połączeń transportu. Najbardziej popularne:

  • samochód i statek;
  • samochód i kolej;
  • samochód i samochód.

Ale możliwe są także inne kombinacje, w tym trzy - i czterystopniowe w celu osiągnięcia maksymalnej efektywności transportu i skrócenia czasu transportu.

Kolejność organizowanie przewozów multimodalnych

Schemat transportu towaru, w tym przypadku wygląda następująco:

  1. Planowanie trasy. Od jakości tego etapu zależy efekt końcowy. W opisie trasy uwzględnia się początkowy, końcowy i pośredni punkty, strefy przeładunku, tryb postoju, harmonogram ruchu pojazdów. Przy tym muszą być brane pod uwagę wpływ warunków atmosferycznych, szczegóły infrastruktury transportowej, przepisy różnych krajów, jakość nawierzchni. Zakłucenie na jakimkolwiek etapie trasy prowadzi do zerwania terminów dostawy w całości.
  2. Sporządzanie dokumentacji. Od tego, jak dobrze będą sporządzone umowy i inne oficjalne dokumenty, zależy możliwość przewozu różnymi środkami transportu. Nad sporządzaniem dokumentacji pracuje doświadczony specjalista ds. logistyki. Błędy mogą prowadzić do niemożności przekroczenia granicy, niedopuszczenia do transportu ładunków niebezpiecznych lub ponadgabarytowych itp.
  3. Pakowanie i załadunek. Dla towaru jest dobierane odpowiednie opakowanie (najczęściej kontener), sam towar jest umieszczany w nim i starannie zabezpieczany przed uszkodzeniem. Wykonywane są procedury, niezbędne dla sprawnego przekraczania granic (na przykład, opieczętowanie kontenera w obecności służby celnej).
  4. Kontrola w czasie transportu. W ciągu całej trasy firma transportowa, która jest odpowiedzialna za transport, kontroluje proces i wnosi do niego korekty w razie potrzeby.

Transport multimodalny – optymalny wariant dostawy ładunków na długich trasach.

Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę