Transport ponadgabarytowych ładunków zgodnie z zasadami

Transport ponadgabarytowych ładunków zgodnie z zasadami

Transport ponadgabarytowych ładunków zgodnie z zasadami

Transport ładunków ponadgabarytowych samochodami odbywa się zgodnie z określonymi regułami obowiązującymi w odniesieniu do tych towarów. Ustanowione przepisy powinny przestrzegać zarówno firmy transportowe, jak i właściciele przyczep.

Jaki towar jest ponadgabarytowy

Ponadgabarytowym jest towar, wymiary którego przekraczają standardowe wymiary pojazdów według GOST. W kategoriach liczbowych jest to towar, którego szerokość jest ponad 2,55 m, długość przekracza 20 m, a wysokość - ponad 4 m.

W przypadku, gdy przewożony transportem ładunek występuje więcej niż 1 m za przednią/tylną granicę samochodu, ponad 40 cm na  boku, a jego wysokość przekracza 4 m, jest on ponadgabarytowy.

Aby zorganizować transport drogowy towarów ponadgabarytowych firma-wykonawca musi być gotowa spełniać szereg warunków:

  • dysponować transportem, spełniającym określone wymagania techniczne;
  • zapewnić odpowiednią infrastrukturę transportową na trasie;
  • zapewnić bezpieczeństwo transportu (podczas przygotowania trasy należy wziąć pod uwagę stan dróg, dostępność/wysokość tuneli, mostów, lokalizacja linii wysokiego napięcia).

Dokumenty na przewóz ładunków ponadgabarytowych

Organizacja przewozów ładunków ponadgabarytowych w Federacji Rosyjskiej odbywa się na podstawie przepisów prawa. Pojazdy z ponadgabarytowym towarem na pokładzie muszą przestrzegać tryb jazdy:

  • do 60 km/h, – przy jeździe po drogach;
  • do 15 km/h – podczas przekraczania mostów.

Przewożone ładunki ponadgabarytowe podlegają obowiązkowemu oznakowaniu. W skrajnych punktach umieszczane są znaki specjalne – naklejki lub metalowe osłony (40x40 cm), na których widnieją na przemian czerwono-białe ukośne pasy. Przy ich produkcji używana jest odblaskowa farba, co zapewnia widoczność oznakowania w ciemności.

Planowanie przewozów ładunków ponadgabarytowych przez logistyczne firmy nie jest możliwe bez uzyskania specjalnych zezwoleń. Dla międzynarodowych przewozów towarowych dokumenty uzyskuje się w FDA [Federalna Agencja Drogowa] Ministerstwa Transportu.

Jeśli transport ponadgabarytowych ładunków odbywa się wewnątrz kraju, wystarczy zwrócić się do terytorialnego organu, gdzie projektowana jest trasa. Jest to w kompetencji Rosawtodora, organów podmiotu federacji, osiedla, gminy. Podczas organizacji ruchu na prywatnych drogach trasa jest uzgodniana z właścicielem.

Dokumenty, uzyskane na przewóz towarów ponadgabarytowych, są ograniczone jednym wyjazdem albo są wydawane na czas określony, jeśli planuje się realizację jednakowej i wielokrotnej dostawy.

Jeśli w trasę nastąpią zmiany, to na ich wprowadzenie należy uzyskać odrębne zezwolenie. W przypadku braku takiego dokumentu wykonawcy grożą poważne sankcje i kary.

Asysta ładunku ponadgabarytowego w drodze

Przy organizacji przewozu ładunków ponadgabarytowych w Federacji Rosyjskiej, często występują sytuacje, w których zgodnie z zasadami potrzebna jest organizacja asysty dla pojazdów z udziałem służb policji drogowej. To jest zadaniem właścicieli transportu: jeśli na długości gabaryty samochodu z ładunkiem wynoszą ponad 30 m, a szerokość przekracza 4 m, podczas przejazdu po autostradach częściowo zajmuje się wsteczny pas. Z tego powodu wymagana jest szybka organizacja ruchu drogowego. Asystę transportu należy zamawiać na zasadach odpłatności.

Zgodnie z zasadami przewozu samochód powinien jechać w asyście jeszcze jednego samochodu, jeśli szerokość pojazdu wynosi 3,5-4 m, a długość pociągu drogowego – 34-30 m. Samochód asystujący posiada żółte lub pomarańczowe lampy sygnalizująco-ostrzegawcze. Asystujący samochód jedzie z wysunięciem w lewo, ostrzegając nadjeżdżające samochody o możliwych zagrożeniach związanych z transportem ładunku ponadgabarytowego.

Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę