Transport wartościowych towarów - szczegóły procesu i bezpieczeństwo

Transport wartościowych towarów - szczegóły procesu i bezpieczeństwo

Transport wartościowych towarów - szczegóły procesu i bezpieczeństwo

Międzynarodowe przewozy stały się powszechne dla nowoczesnego biznesu. Kontakty handlowe są nawiązywane i otwierają się nowe horyzonty, które wykraczają daleko poza granice jednego państwa. Transport towarów ma różne sposoby dostawy, ale najbardziej popularny i ekonomiczny nadal pozostaje transport drogowy.

Wiele firm chętnie świadczą wszelkiego rodzaju usługi w zakresie przewozu ładunków o niezwykłej konstrukcji i charakterystykach. Każdy przewóz jest procesem skomplikowanym, wymagającym od obu stron większego doświadczenia, staranności i wiedzy podstaw prawnych w zakresie transportu. Szczególnie to dotyczy dostarczania cennych towarów.

Przed realizacją dostawy firma-przewoźnik prowadzi kompleksowe przygotowanie pojazdu, odpowiednich dokumentów i zabezpieczeń podróży w ogóle. Wstępnie obliczana jest trasa z uwzględnieniem wartości ładunku i warunków zewnętrznych. W związku z niebezpieczną sytuacją na drogach, przedstawiciele firmy zapewniają maksymalnie komfortowe i bezpieczne warunki transportu, zapewniają ochronę na całej trasie.

W niektórych przypadkach wymagane jest uzbrojona ochrona, wtedy firma podpisuje indywidualne umowy z firmą ochronną i twój ładunek będzie poddany podwójnemu zabezpieczeniu. Większość dużych firm umieszcza na swoich pojazdach specjalny sprzęt, który pozwala dokonywać profesjonalny nadzór nad ładunkiem. Takie maszyny bardzo łatwo monitorować z biura i udzielić pomocy w razie nagłego wypadku.

Pojęcie towaru wartościowego

W praktyce, każdy towar można dostarczyć z punktu A do punktu B, ale istnieją towary, którym należy zapewnić szczególne bezpieczeństwo – i to są towary wartościowe lub kosztowne. W związku z nazwą można by pomyśleć, że cenne mogą być tylko papiery, środki pieniężne lub metale. Oprócz wartości materialnych, szczególnych warunków i ochrony wymagają ładunki składające się z przedstawicieli flory i fauny, które mają szczególną wartość dla dziedzictwa kulturowego i historycznego. Wszystko, co ma status cennego przedmiotu lub obiektu, należy ubezpieczyć.

Co jeszcze można zaliczyć do towarów wartościowych?

  • Biżuteria, metale i stopy z nich;
  • Kamienie szlachetne i półszlachetne;
  • Wyroby jubilerskie, zegarki i bransoletki z metali szlachetnych;
  • Banknoty, weksle, akcje i inne papiery wartościowe;
  • Wyroby z futra, wełny i skór zwierząt cennych gatunków;
  • Eksponaty zabytkowe i muzealne, historyczne pamiątki i kolekcje;
  • Dzieła sztuki, powszechnie znane i cenione;
  • Zwierzęta i rośliny chronione prawem.

W niektórych przypadkach do cennych przedmiotów można zaliczyć obiekty, które wymagają specjalnych warunków przy transporcie, na przykład, nadzór lekarza.

Przygotowanie i transport towarów wartościowych

Głównym zadaniem podczas transportu cennego towaru jest maksymalne zapewnienie bezpieczeństwa. Dostawa do odbiorcy bez przeszkód i z minimalnym ryzykiem jest zadaniem niezwykle trudnym i odpowiedzialnym, gdyż 100% gwarancji, że z ładunkiem nic się nie stanie, nie może ci zagwarantować żadna agencja. Na wszelki transport, w tym chłodniczy, mogą oddziaływać czynniki zewnętrzne lub chemiczne oraz mechaniczne.

Przed wysłaniem swojego cennego ładunku należy dokładnie przemyśleć wiele rzeczy, a przede wszystkim przestrzegać kilku ważnych zaleceń:

  • Wybrać odpowiedniego przewoźnika. Jest to chyba najtrudniejsze kryterium i bardzo znaczące. Wiele firm oferuje takie usługi, ale tylko niektóre mogą zapewnić przyzwoity poziom przewozu i maksymalne bezpieczeństwo. Najbardziej optymalnym środkiem transportu dla towarów cennych są samoloty i samochody. Pojazd musi być technicznie sprawny, wyposażony w specjalny system śledzenia i ochrony ładunku.
  • Sporządzenie dokumentacji dodatkowej. W odróżnieniu od standardowych towarów (sprzęt domowy, żywność, itp.), towary wartościowe są ładunkiem szczególnym, wymagającym specjalne certyfikaty, zaświadczenia, certyfikaty ubezpieczeniowe i odprawę celną. Jeśli klient odmawia dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty, to może spowodować zwrot towaru na granicy i inne kłopoty. Dlatego też firma ma prawo odmówić w takiej usłudze.
  • Opracowanie dokładnej trasy. Dokładnie wyznaczona trasa w takiej sprawie – klucz do bezpieczeństwa i szybkiej dostawy. Ważne jest, aby w procesie planowania zwrócić uwagę na wszystkie punkty policji drogowej, znajdujące się na trasie i wszystkie niezbędne do zatrzymania się i odpoczynku kierowcy kawiarnie, stacje benzynowe i inne miejsca publiczne.
  • Przygotowanie i sprawdzanie jakości towaru przed załadunkiem. Ważne jest, aby osoba odpowiedzialna za ładunek osobiście sprawdzała jego jakość i stan podczas pakowania, oznakowania i zabezpieczenia ładunku w transporcie. W zależności od rodzaju towaru, dla niego zapewnia się indywidualne warunki, w których mu będzie wygodnie do końca podróży. Po zamocowaniu ładunku należy go oplombować i nanieść oznakowanie.

Ochrona ładunku:  jaki sposób jest najbardziej skuteczny?

Bardzo często towary wartościowe lub niebezpieczne dostarczane są z dodatkową ochroną, pozwala to zminimalizować ryzyko uszkodzenia lub utratę towaru w trakcie działań przestępczych. Gdy istnieje możliwość takiego rozwoju wydarzeń, to lepiej zwrócić się do organów ochrony policyjnej. Jeśli transport międzynarodowy, ma sens zawrzeć umowę z prywatną agencją ochrony i uzyskać więcej uzbrojonych strażników na całej trasie.

Pojazd musi mieć wbudowany system GPS nadzoru i kontroli nad ładunkiem, a kierowca ma obowiązek kontaktowania się z menedżerem firmy w ściśle wyznaczone okresy czasu. To zapewni bardziej bezpieczny transport i pozwoli szybko zareagować na niestandardową sytuację lub brak komunikacji z kierowcą.

Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę