Transport drobnicowy jest jednym z najpopularniejszych rodzajów transportów i polega na przewozie towarów o niewielkiej masie jednostkowej. Przewożone ładunki wymagają szczególnej troski podczas pakowania i w trakcie przeładunku z uwagi na ich delikatność. Z poniższego wpisu dowiesz się, jakie są typy ładunków w transporcie drobnicowym i czym się charakteryzują. Zapraszamy do lektury.
Rodzaje ładunków w transporcie drobnicowych
Transport drobnicowy jest wykorzystywany do przewozu drobnych przesyłek i towarów o niewielkiej masie. Wśród nich można wyodrębnić 2 rodzaje ładunków: ładunki drobnicowe z opakowaniem i towary bez opakowań. Opakowania to najczęściej kartony, klatki, beczki, worki, skrzynie oraz bębny. Dzięki nim zapakowany towar jest bezpieczny i nie jest narażony na uszkodzenia podczas transportu. Co więcej, w transporcie drobnicowym towary można też podzielić na te, które są przewożone na paletach i bez nich. Ponadto poszczególne elementy ładunku muszą być odpowiednio zabezpieczone i oznaczone. To sprawi, że przewoźnik będzie mógł sprawnie zlokalizować dany ładunek.
Czym charakteryzują się ładunki drobnicowe?
Ładunki drobnicowe charakteryzują się niewielką masą ładunkową, dlatego też wymagają szczególnej opieki podczas pakowania. Ponadto mogą mieć one dowolne kształty i różnorodne opakowania. Co więcej, ładunki drobnicowe najczęściej łączy się w jeden transport w punktach przeładunkowych i często wykonuje się ich konsolidację. Konsolidacja polega na łączeniu małych ładunków w większe pakiety oraz wiązania ładunków po kilka sztuk. Warto też dodać, ze względu na rozproszenie nadawców i odbiorców organizacja transportu drobnicowego jest czasochłonna i wymaga dobrego rozplanowania logistycznego.