Ubezpieczenie ładunków - podstawowe zasady

Ubezpieczenie ładunków - podstawowe zasady

Ubezpieczenie ładunków - podstawowe zasady

Zasady ubezpieczenia ładunków różnią się w zależności od wykorzystywanego środka transportu: kolejowego, morskiego, powietrznego lub samochodowego. Jako firma INTRADE specjalizujemy się w ostatnim z nich i oferujemy ubezpieczenie ładunku w transporcie drogowym w atrakcyjnych cenach. Wystarczy, że wyrazisz zgodę, a nasi specjaliści zajmą się wszystkimi formalnościami.

Czym jest ubezpieczenie ładunków?

Przedmiotem ubezpieczenia ładunków jest wszelkiego rodzaju mienie, przewożone z wykorzystaniem różnego typu pojazdów. Towar przyjęty do przewozu nazywa się ładunkiem. Każde ubezpieczenie przewiduje pełne odszkodowanie, jeśli do szkody doszło z winy przewoźnika. Ponadto istnieją ogólne zasady, według których osoba ubezpieczająca swój majątek otrzymuje odszkodowanie za zniszczenie mienia w zdarzeniach drogowych.

Zdarzeniem warunkującym wypłatę ubezpieczenia za zepsuty, zgubiony lub skradziony towar jest:

 1. Uszkodzenie towaru podczas transportu drogowego w wyniku pożaru, wybuchu lub innego wypadku, który wystąpił w czasie jazdy lub podczas załadunku, a także w związku z wypadkiem drogowym oraz zawaleniem się nawierzchni drogowej lub mostu, uszkodzeniem promu.
 2. Zaginięcie wraz z pojazdem, który go przewoził.
 3. Kradzież mienia (przedmiotu ubezpieczenia). Ponadto przewidziane są płatności odszkodowania z tytułu ubezpieczenia ładunku w przypadkach wystąpienia klęsk żywiołowych, takich jak uderzenie pioruna, silny sztorm, huragan i inne. Wszelkie sytuacje tego typu muszą być uwzględnione w umowie ubezpieczenia.
 4. Umyślne uszkodzenie ubezpieczonego mienia przez osoby trzecie. Należy zaznaczyć, że nie jest zdarzeniem warunkującym wypłatę ubezpieczenia bombardowanie, atak lotniczy ani inne wydarzenia związane z wojną.
 5. Wysłanie mienia w nietrwałym lub uszkodzonym opakowaniu.

Należy również wiedzieć, że towary niebezpieczne są ubezpieczane według innych zasad. Koszty ubezpieczenia ładunków tego typu są zwykle wyższe od kosztów ubezpieczenia towarów zwykłych.

Przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej należy uzgodnić z ubezpieczycielem szczegóły dotyczące obejmowanych przez nią zagrożeń.

Rodzaje umowy ubezpieczenia ładunków

Naszym klientom oferujemy różne rodzaje umowy ubezpieczenia ładunków, między innymi:

 • odpowiedzialność za wszelkie ryzyko;
 • odpowiedzialność za awarię, której znamiona nie odpowiadają awarii wspólnej (awaria szczególna);
 • bez odpowiedzialności za uszkodzenia, z wyjątkiem katastrofy.

Wysokość składek ubezpieczeniowych (kwoty ubezpieczenia zapłaconej przez ubezpieczającego) jest różna i zależy bezpośrednio od wielu czynników, na przykład:

 • pojazdu, na którym odbywać się będzie transport;
 • rodzaju ubezpieczanego ładunku;
 • wartości przesyłki;
 • długotrwałości współpracy z określoną firmą ubezpieczeniową.

Wszystko to świadczy o tym, że trzeba odpowiedzialnie podchodzić do wyboru firmy ubezpieczeniowej przed zawarciem umowy na przewóz drogowy. Należy przy tym pamiętać, że składka ubezpieczeniowa nie powinna przekraczać potwierdzonej dokumentami wartości towaru.

W przypadkach, gdy towar jest wyceniany przez ubezpieczającego na stosunkowo wysoką sumę, odszkodowanie jest wypłacane na podstawie rzeczywistej wartości ubezpieczonego ładunku.
Firma INTRADE ubezpiecza od wszelkiego rodzaju ryzyka. Jest to najbardziej optymalny wariant, bo trudno z góry przewidzieć, co może się zdarzyć w trakcie transportu.

Zostanie naszym partnerem jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę internetową i zadzwonić pod podany numer telefonu, a następnie zgłosić swoją potrzebę konsultantowi.

Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę