Warunki i szczegóły dostawy towarów ponadgabarytowych

Warunki i szczegóły dostawy towarów ponadgabarytowych

Warunki i szczegóły dostawy towarów ponadgabarytowych

Transport towarów ponadgabarytowych – specyficzna usługa w zakresie transportu. Taki transport oferuje dostawę towaru o przesuniętym środku ciężkości, masa i objętość którego znacznie przekraczają ustalone normy. Wszystkie te wskaźniki znacznie utrudniają proces przewozu, i w związku z tym pojawią się różnego rodzaju pytania i niuanse. Dlatego, aby twój transport odbył się zgodnie z zasadami, należy skonsultować się z profesjonalnym spedytorem i logistą.

Podstawowe pojęcia

Samo pojęcie "towar ponadgabarytowy " oznacza niestandardowy według wagi lub wymiarów towar, który nie wpisuje się w standardowe normy przewożonego ładunku. Nie można go umieścić w standardowy samochód ciężarowy lub kontener. Zgodnie z międzynarodowymi przepisami niestandardowym jest towar, który przekracza następujące parametry: długość 16 m, szerokość 2, 55 m, a wysokość 4 metry.

Do ponadgabarytowych towarów należą:

 • Środki transportowe wodne;
 • Drogowe maszyny specjalne i maszyny budowlane;
 • Maszyny rolnicze;
 • Belki, zbiorniki, konstrukcje żelbetowe i inne o niestandardowych rozmiarach;
 • Urządzenia przemysłowe i spectechnika.

W transporcie drogowym do transportu towaru o niestandardowej wysokości wykorzystywana jest specjalna niska platforma, co pomaga zmniejszyć parametry ładunku wraz z pojazdem. Dla towarów ciężkich doskonałym rozwiązaniem transportu będzie specjalna platforma o dużym udźwigu i wielu osi, co pozwoli prawidłowo rozmieść wszystkie centra ciężkości podczas podróży.

Zasady przewozu ładunków ponadgabarytowych

Międzynarodowy transport towarów ponadgabarytowych wymaga uprzedniej zgody. Najbardziej powszechne i uważane za bezpieczne są przewozy kontenerowe, transportem kolejowym i wodnym. Nowoczesne firmy logistyczne oferują cały zakres tych usług z udostąpnieniem własnego profesjonalnego transportu.

Popularny także jest transport drogowy towarów wielkogabarytowych, które nie przekraczają długości 20 metrów. Dla towarów o długości 24 metry lub więcej, podstawiają dodatkowy pojazd do towarzyszenia podstawowego. Może to być zwykły samochód osobowy ze specjalnymi pomarańczowymi sygnałówkami. Dla towarów jeszcze większych rozmiarów zapraszają jako ekskortę samochód policji drogowej (GIBDD).

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego żadnych ograniczeń masy ładunku nie istnieje. Jedyne zastrzeżenie – to obciążenie na oś pojazdu. Ale nowoczesne pojazdy są wyposażone we wszystkie niezbędne urządzenia techniczne w celu rozwiązania tego problemu.

Firma przewoźnik powinna zwrócić szczególną uwagę na masę całkowitą towaru ponadgabarytowego. Dla ładunku o masie ponad 38 t potrzebne jest specjalne zezwolenie na przewóz, a jeśli towar wraz z pojazdem waży więcej niż 44 t, to należy opracować indywidualną trasę dostawy, uzgodnioną ze specjalnymi organami.

Zasady międzynarodowego transportu wielkogabarytowych ładunków

W międzynarodowym transporcie towarów ponadgabarytowych obowiązują surowe zasady i normy oraz zasady odprawy celnej. Międzynarodowe prawo przewozowe prawidłowo rozdziela zasady i reguły transportu ładunków, co korzystnie wpływa na skuteczność międzynarodowych stosunków gospodarczych. Wszelki transport towarów jest realizowany zgodnie z zatwierdzonymi przez Unię Europejską konwencjami i umowami przewozu.

Podstawowe wymagania dotyczące środków transportowych

Zbyt duży ładunek jest przewożony z wykorzystaniem specjalnej techniki, do której stawiane są pewne wymagania:

 • Pojazd nie musi być przeszkodą dla innych uczestników ruchu drogowego;
 • Należy przestrzegać wszystkich przekroczeń parametrów towaru i w razie potrzeby skorzystać z pomocy pracowników policji drogowej jako towarzyszących;
 • Obecność na pojeździe znaku „Ładunek ponadgabarytowy". Odpowiedni znak powinien być obecny na samochodzie, który przewozi towar niebezpieczny;
 • Obecność wyraźnych numerów rejestracyjnych i oznaczeń rozpoznawczych;

4 podstawowe zasady podczas transportu towarów ponadgabarytowych

 1. Towar należy starannie zamocować w pojeździe i sprawdzić mocowanie przed podróżą i podczas transportu;
 2. Ładunek nie może zasłaniać urządzenia oświetleniowe i odbijające światło w pojeździe.
 3. Ładunek nie powinien przeszkadzać kierowcy w prowadzeniu pojazdu lub utrudniać proces jazdy;
 4. Ładunek nie może utrudniać widoczności trasy ze wszystkich dostępnych punktów widzenia.

Na czym polega złożoność przewozu ponadgabarytowych ładunków?

Każda międzynarodowa dostawa ma swoją specyfikę. Nawet takie popularne kierunki, jak transport chłodniczy mają wiele niuansów, nie mówiąc już o transporcie towarów ponadgabarytowych.

Oto kilka wskazówek, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem transportu:

 • Odpowiedzialne podejście do wyboru transportu – dla każdej grupy towarów ponadgabarytowych firma-przewoźnik oferuje optymalne opcje pojazdów.
 • Należy wziąć pod uwagę specyfikę każdego regionu na trasie.
 • Oszczędna trasa – nie znaczy dobra trasa. Należy zwrócić maksymalną uwagę na logistykę i wybrać najbardziej optymalny wariant nie według ceny, a według jakość dróg i innych szczegółów.
 • Z góry obliczyć czas przewozu, w tym czas odprawy celnej.
 • Należy pomyśleć o ryzyku i rozważyć ewentualne nieprzewidziane okoliczności, a lepiej jest zawrzeć umowę ubezpieczenia towaru.
 • Obliczyć wartość całego transportu włącznie z wynagrodzeniem spedytora.
 • Sporządzić całą niezbędną dokumentację.

Przy takim kompleksowym i odpowiedzialnym podejściu, na pewno czeka na ciebie sukces, a towar zostanie dostarczony na czas i bez kłopotów.

Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę