Wymagania związane z transportem leków

W jakich warunkach muszą być przewożone artykuły farmaceutyczne?
Wymagania związane z transportem leków

Wymagania związane z transportem leków

Transport leków wiąże się z przestrzeganiem pewnych warunków, które zapewnią im bezpieczeństwo. Niezwykle ważne jest, aby artykuły farmaceutyczne były przewożone w odpowiedniej temperaturze, która sprawi, że nie stracą swoich właściwości i się nie zepsują. W jakich warunkach powinny być przewożone leki? Jakie są wymagania prawne dotyczące ich przewozu? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak powinien wyglądać transport leków?

Transport leków to nie tylko duże wyzwanie, ale też ogromna odpowiedzialność spoczywająca na firmie transportowej. Przewóz leków musi być przede wszystkim bezpieczny. Dlatego też środki farmaceutyczne muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych i przed zniszczeniem. Leki powinny być przewożone w kontrolowanej temperaturze, a najczęściej są to przedziały, takie jak:

  • 2 - 8 stopni Celsjusza,
  • 8 - 15 stopni Celsjusza,
  • 15 - 25 stopni Celsjusza.

Warto też wspomnieć o tym, że leki muszą być przetrzymywane w określonych warunkach wilgotności powietrza, która nie może być większa niż 70%. Dzięki temu nie zmienią swojego składu i nie stracą swoich właściwości.

Jakie są wymagania prawne dotyczące przewozu leków?

Prawo określa między innymi wymagania dotyczące samochodów, w których będą przewożone leki. Pojazdy muszą być wyposażone w specjalne agregaty chłodnicze, które zapewnią odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. Co więcej, leki muszą być także zabezpieczone przed skażeniem i przed zanieczyszczeniami. Muszą mieć też zapewnioną ochronę przed niekorzystnymi warunkami środowiskowymi i mechanicznymi. Wymagane jest też poprawne oznaczenie transportowanych artykułów farmaceutycznych i wskazanie ich nadawcy oraz odbiorcy.

Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę