Zalety i wady transportu w nocy

Zalety i wady transportu w nocy

Zalety i wady transportu w nocy

Transport drogowy towarów w nocy uważa się za bardziej korzystny, niż transport towarów w dzień. W ciągu dnia główny problem kierowców, przejeżdżających na miejskich trasach, są częste korki. Przestoje w miejskich korkach zajmują sporo czasu, a podczas realizacji transportu w zimie większe zużycie paliwa. Wszystko to zwiększa koszty transportu i zwiększa ryzyko naruszenia terminu dostawy.

Uniknąć podobnych problemów można wykonując przewozy towarów w nocy, które cieszy się niemałą popularnością.

Zalety transportu drogowego w nocy

Ruch samochodów ciężarowych na drogach w nocy ma wiele zalet:

  • mniejsze natężenie ruchu skraca nieprzewidziane przestoje i optymalizuje czas dostawy;
  • zmniejszenie kosztów transportu i zużycia paliwa, co jest korzystne nie tylko dla firmy transportowej, ale i dla klienta;
  • uniwersalność – jazda w nocy odpowiada zarówno osobom prawnym, jak i osobom fizycznym;
  • wolne miejsca parkingowe, puste ulice, brak zakłóceń na drodze ze strony pieszych i stojących samochodów.

Pomimo dużej liczby plusów, u przewozów w nocy są i minusy:

  • zwiększone zagrożenie ze względu na spadek jakości widoczności – zmierzch i noc zwiększa ryzyko wypadku;
  • obniżenie sprawności kierowcy – transport nocny wymaga większej ilości czasu na odpoczynek kierowcy.

W celu zmniejszenia ryzyka wypadków na drogach w nocy nie zaleca się przewozić ładunki ponadgabarytowe, dlatego często do transportu używane są samochody o udźwigu do 10 t.

Co opłaca się przewozić w nocy

Nocne przewozy najbardziej wygodne dla firm, które chcą zorganizować dostawę:

  • żywności w sieć detaliczną;
  • ładunków o małej wadze w granicach miasta i regionu;
  • mebli;
  • towarów z magazynu w punkty handlowe.

Wszelkie przewozy powinny być poprzedzone doborem wysokiej jakości opakowań i palet dla towarów, a także poprawnym wyznaczeniem trasy. Współpraca z solidnym przewoźnikiem gwarantuje szybką i niezawodną dostawę towarów.

Cechy wyznaczenia trasy dla nocnych przewozów

Najbardziej popularny i ekonomiczny sposób, aby dostarczyć ładunek w nocy, jest przewóz transportem samochodowym. Rozwinięta sieć dróg pozwala dobrać optymalną trasę dostawy i transportu ładunku w nocy.

Od tego, na ile prawidłowo zostanie wyznaczona trasa, zależeć będzie koszt dostawy, bezpieczeństwo przewożonego ładunku, a także ogólna jakość świadczonych usług. Szeroka geografia działalności firmy transportowej wymaga staranności podczas określenia trasy i głębokiej oceny czynników wpływających na transport ładunków. Szczególną uwagę przywiązuje się do temperatury powietrza na zewnątrz – na długich trasach wahania temperatury mogą mieć istotny wpływ na stan przesyłki.

Zanim zostanie wyznaczona trasa, przeprowadzana jest ocena towaru, określenie jego parametrów i niuansów transportu. Po tym zostaje zbadany punkt docelowy, możliwe do wykorzystania drogi. W przypadku transportu wielkogabarytowych ładunków uwzględnia się istniejące na trasie tunele, mosty i wiadukty oraz limit udźwigu i wysokości.

Przy wykonywaniu międzynarodowych przewozów warto już wcześniej pomyśleć o przygotowaniu dokumentów i ubezpieczeniu przesyłki. To eliminuje postój i zatrzymanie przesyłki w urzędzie celnym.

Transport towaru, organizowany w nocy, wymaga starannego wyboru transportu. Dla tras z pofałdowanym terenem wymagany jest samochód o zwiększonej drożności. Podczas wyboru również są brane pod uwagę wszystkie inne cechy towaru (wymiary, waga, specyfika).

Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę